www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=200
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 11. august 2022     Meniny oslavuje: Zuzana

Zoεpédia - náhodný výber: Stichár, Myro, Sviatosť pokánia.     pohľadnice

01.04.2002 | Duchovné články | Mgr. Ján Zavacký | Čítanosť(21652)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Christos voskrese! Voistinu voskrese!

Christos voskrese! Voistinu voskrese!

Tento pozdrav prvýkrát použil anjel, keď vítal pri otvorenom hrobe Kristovom sväté ženy – myronosičky. «Keď vošli do hrobu, na pravej strane videli sedieť mladíka oblečeného do bieleho rúcha a stŕpli. On sa im prihovoril: „Neľakajte sa! Hľadáte Ježiša Nazaretského, ktorý bol ukrižovaný. Vstal zmŕtvych. Niet ho tu“ » (Mk 16,5-6).

Christos voskrese! Tento pozdrav používame od radostného sviatku Vzkriesenia až do sviatku Nanebovstúpenia Pána. Často počujeme, že náš obrad je krásny. No jeho krása spočíva v hlbokom duchovnom zážitku, ktorý prežívame nielen v chráme, ale si ho nesieme so sebou i  do svojich domovov.

Radostnú udalosť Vzkriesenia si pripomíname pozdravom, ktorý zaznieva doma, na ulici i v chráme. Po noci svitá a prichádza nový deň. Zima stráca svoj chlad a slnko sa trbliece lúčmi, ktoré žičia, hovoria o novom živote. Ako vidíme, všetko sa opakuje v neustálom kolobehu. Práve tak ako sa planéta Zem na svojej dráhe okolo Slnka stále vracia na to isté miesto. Čas plynie a my v ňom. Jedni sa rodia, iní zomierajú. Aj Veľký piatok vystrieda Veľkonočné ráno. Bolesť, utrpenie a smrť na kríži vystriedala radosť a jas zmŕtvychvstania. Raz navždy ako nádej pre všetkých, ako ponuka, dar novej budúcnosti. V tejto slávnej chvíli, počítajúc čas, sa v liturgii stále spomína, opakuje jedinečná radosť, že Kristus vstal zmŕtvych. Ako skutočnosť, ktorá sa odohrala v čase, ale sama už ostáva mimo času. Ukrižovaný a pochovaný Ježiš na tretí deň vstal zmŕtvych. Žije! (Porov. Sk 1,3). On je Pán (Porov. Flp 2,11). Začiatok a Koniec. Alfa a Omega. (Porov. Zjv. 21,6; 22,13). Zmŕtvychvstalý už viac neumiera (Porov. Rim 6,9).

Jeho zmŕtvychvstanie  nie je návrat k starému. To nie je obnova, aby sa to, čo už bolo, opäť zopakovalo. Je to nový život, ktorý daruje Otec Synovi za jeho poslušnosť. Ježišova smrť bola obetou života z poslušnosti Otcovi a z lásky k človeku. Láska a vernosť do úplného sebaobetovania, za ktorou nasleduje dar novej účasti na ľudskom údele. Je to celkom nový život, kde akoby sa vytratila hmota. Ježiš stojí pred svojimi bratmi a sestrami v oslávenom tele, skvie sa nepredstaviteľnou príťažlivou krásou jednoty a Božskej nadradenosti Ducha nad tým, čo je telesné. Začiatok nového života otvára tajomstvá a ponúka únik zo začarovaného kruhu všednosti. Ježiš Kristus svoje zmŕtvychvstanie jasne predpovedal. Kristovo vzkriesenie je zobrazené ako udalosť úplne historicky vierohodná a je zároveň predpokladom a predobrazom telesného vzkriesenia všetkých ľudí. Táto udalosť nemôže byť doslovne opísaná, pretože tento okamih na vlastné oči nikto nevidel, ale o tejto udalosti svedčili apoštoli. Oni túto pravdu o vzkriesení hlásali celým svojím životom a potvrdili aj svojou mučeníckou smrťou. Chápali to ako úžasnú vec, ako to výstižne napísal apoštol Pavol: „Ak nebol vzkriesený Kristus, potom je márne naše hlásanie a márna je aj vaša viera“ (1 Kor 15,14).

Apoštoli sa nemohli mýliť ani o skutočnosti smrti, ani o skutočnosti pohrebu a prázdneho hrobu. A keď vzkriesenie Ježišovo nemohli poprieť Ježišovi súčasníci, tak ono nemôže byť skutočne nikým popierané. A sám Ježiš Kristus sa ho dovoláva ako svedectva svojho božského poslania.

Dejiny človeka dostávajú jasný cieľ. Majú zmysel a v ňom všetky ľudské kríže, námahy a zápasy. Preto hovoríme, že Ježišovo zmŕtvychvstanie má v dejinách človeka i celého vesmíru osobitné postavenie. Viackrát sa už nemôže zopakovať, lebo Ježiš je Pán (Porov. Flp 2,11). „On je ten istý včera i dnes a naveky“ (Hebr 13,8). Jeho zmŕtvychvstanie, tá nová kvalita jednoty života môže iba zosilnievať a upevňovať všetkých, čo uverili v Krista. Veď práve ti nám Ježiš zanechal ako vzácny odkaz radostnej zvesti – Evanjelia! „Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený“ (Mk 16,16). Idem vám pripraviť miesto (Porov. Jn 14,2). „Otče, chcem, aby aj tí, ktorých si mi dal, boli so mnou tam, kde som ja“ (Jn 17,24).

Zmŕtvychvstanie Ježiša z Nazareta, Syna Márie, skutočného Božieho Syna, je pre nás istotou, že smerujeme ku skutočnosti, ktorá je nad všetky  naše predstavy a obrazotvornosť. Žijeme v čase, užívame dary tejto zeme a predsa vieme, že toto nie je naša pravá vlasť. V hlbinách ľudskej duše účinkuje zvláštna sila Božej lásky, ktorá smeruje všetko k premene Kristovho druhého príchodu.

Už nemusí byť na svete toľko bolesti, toľko zbytočne a nezmyselne preliatej krvi, skľučujúcej beznádeje. Naozaj nemusí! Že to tak nie je? Ale potom tragédia nie je v tom, že neexistuje riešenie, ale v tom, že človek si svoje problémy chce riešiť sám. Odmieta lásku, odmieta život. Volí si radšej cestu sebazničenia, než by odovzdal celý svoj život Bohu, ktorý sa mu stal blízkym ako nikdy predtým. Odmietnuť nádej zmŕtvychvstania, znamená zvoliť tmu, aj keď vlastne dávno ustúpila so svitaním veľkonočného rána.

Milí bratia a sestry, mladí priatelia, šťastní i trpiaci! Objímte život a s ním aj svoju cestu. Ak Kristus vstal, a on naozaj vstal, potom toto všetko má zmysel - radostné i bolestné, víťazstvá i čestné prehry, život i smrť. Nič sa nestráca. Naopak pod povrchom zdanlivej tvárnosti, ktorá sa pomíňa, sa rodí nový život, ktorý nás ešte len čaká. Pre koho je Ježiš stále mŕtvy a nedá si námahu hľadať a presvedčiť sa, že to tak nie je, pripravuje svoju dušu o zážitok radostného stretnutia so živým vzkrieseným Kristom, lebo Kristus naozaj vstal zmŕtvych (Porov. Lk 24,34; 1 Kor 15,20).

Zdroj: Slovo 04/2002
Autor: Mgr. Ján Zavacký - všetky články od tohto autora (1)

všetky súvisiace odkazy (4) »

Neustále provokujúca pravda
16.04.2006 | Rozhovory | Slovo 2006, č. 8. | Čítanosť(6847)
Neustále provokujúca pravda
Tretieho dňa vstal z mŕtvych
16.04.2006 | Spiritualita | Slovo 2006, č. 8. | Čítanosť(6514)
Tretieho dňa vstal z mŕtvych
Radosť všetkých vekov
16.04.2006 | Teológia | Slovo 2006, č. 8. | Čítanosť(6861)
Radosť všetkých vekov

všetky súvisiace články (7) »

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace správy (3) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε