www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=415
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. júl 2024     Meniny oslavuje: Magdaléna

Zoεpédia - náhodný výber: Benediktíni, Sviatosť manželstva, Ambón.     pohľadnice

11.07.2007 | Liturgia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(24003)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

Tradícia latinčiny ožíva

Tradícia latinčiny ožíva

Rímskokatolícka cirkev znova začala objavovať bohatstvo svojej tradície skryté v latinskej liturgii a jej spevoch. Dnes už západný veriaci vie, čo sa modlí. Omša v národnom jazyku je už natoľko známa, že výnimočné spievanie omše v latinskom jazyku neotvára problém prežívania bohoslužby po stránke obsahu textov modlitieb.

Možno práve toto poznanie spolu s krásou spevu vycibrenou stáročiami vedie čelných predstaviteľov Rímskokatolíckej cirkvi k plánovanému návratu latinského jazyka do bohoslužobnej praxe. Koncom marca vyhlásil vatikánsky štátny tajomník Tarcisio Bertone, že v blízkom čase Benedikt XVI. prostredníctvom motu proprio, t.j. z vlastného rozhodnutia, pristúpi na slúženie tradičných omší z roku 1962.

O tom, že aj mladí ľudia, teda nielen tí, ktorí si ešte pamätajú latinské bohoslužby, túto myšlienku podporujú, svedčia aj minuloročné Svetové dni mládeže v Kolíne nad Rýnom. Mladí z celého sveta mali možnosť spoznať rozmanitosť a pestrosť aj v prítomnosti členov rôznych cirkevných komunít, hnutí a spoločenstiev. Okrem nových hnutí inšpirovaných charizmatickou obnovou sa tu objavili aj tie viac tradičné.

S oficiálnym schválením Vatikánu tak putovala do Kolína aj tisícčlenná delegácia Juventutem, ktorú svojou účasťou podporili aj jedenásti biskupi zo všetkých kontinentov, vrátane kardinálov Arinzeho, Pella (Austrália) a Georgea (USA). Medzi účastníkmi z 20 krajín sveta bola najväčšou skupina z Francúzska, ale prišli aj mladí tradicionalisti z USA, Veľkej Británie, Austrálie, Poľska, ale napríklad aj 40-členná skupinka z brazílskej diecézy Campos.

Tradičná latinská omša podľa liturgických kníh bl. Jána XXIII. z roku 1962 bola stredobodom programu Juventutem počas putovania z bavorského Wigratzbadu na SDM, ako aj počas samotného priebehu tohto veľkolepého podujatia. Zároveň sa mladí tradicionalisti spolu s ostatnými zúčastnili na záverečnej omši s pápežom Benediktom XVI. Ten je známy svojou priazňou k latinčine a k tridentskej svätej omši. Ešte ako kardinál Ratzinger viackrát verejne slúžil „starú“ svätú omšu a osobne pomohol pri zakladaní tradičných komunít.

Tí, ktorí prišli na SDM v Kolíne, mali možnosť vidieť rôzne podoby života Katolíckej cirkvi. Je dobré, že je v nej priestor aj pre tých, ktorí si ctia starodávnu tradíciu západného obradu, no zároveň rešpektujú nutné zmeny, ktoré viedli k jeho súčasnej podobe. Pekne to zhrnul francúzsky arcibiskup J. P. Ricard: „Mládež z Juventutem je tiež súčasťou Cirkvi. Ich prítomnosť ukazuje, že vieru možno žiť viacerými spôsobmi. Je dôležité, aby každý prijal rozličné spôsoby objavovania dobrej zvesti a som rád, že prišli na kolínske SDM.“

Nedávno tému latinského obradu v Katolíckej cirkvi rozvíril svojím vystúpením na konferencii v Aparecide kardinál Castrillon Hoyos, predseda komisie Ecclesia Dei, ktorá má vo Vatikáne na starosti pastoračnú starostlivosť o tradicionalistických veriacich. Vysvetlil, že Katolícka cirkev odhliada od známych schizmatických situácií a „túži udržať živou niekdajšiu latinskú liturgiu, a to ako pri slávení Eucharistie, tak pri vysluhovaní sviatostí“.
Zdôraznil však, že nejde o návrat do minulosti ani o negovanie reformy z roku 1970, ale o „veľkorysú ponuku pápeža, ktorý chce dať Cirkvi k dispozícii všetky poklady latinskej liturgie, čo počas storočí sýtili duchovný život mnohých generácií a katolíckych veriacich.“ Kardinál Hoyos výslovne hovoril o „úmysle“ Svätého Otca „rozšíriť na celú latinskú Cirkev možnosť sláviť svätú omšu a sviatosti podľa liturgických kníh vydaných bl. Jánom XXIII. roku 1962.“ Ako konštatoval, „Svätý Otec sa nanovo zaujíma o túto liturgiu, ktorá nebola nikdy zrušená, a myslí si, že prichádza čas uľahčiť prístup k tejto liturgii a ustanoviť ju ako výnimočnú formu jediného rímskeho obradu.

To, že Benedikt XVI. chce obnoviť slúženie tridentskej omše, sa židom ani moslimom nepozdáva. Omša totiž zahŕňa aj modlitby za obrátenie židov. Mnohí si však neuvedomujú, že vypustenie jednej modlitby nijako neoslabí ducha latinskej omše, ale skôr ho posilní, lebo sa ukáže, že ani táto omša nie je mŕtva, ale živá. A jej život tkvie aj v tom, že je možné ju meniť a upravovať. Svedčí o tom aj Ôsmy medzinárodný eucharistický kongres, ktorý mal špeciálny prounijný charakter. Ten sa konal 14. - 21. mája 1893 v Jeruzaleme. Pápež Lev XIII. spájal s týmto kongresom veľké nádeje na zblíženie kresťanov Východu a Západu. Kongres vložil medzi požiadavky adresované pápežovi prosbu, aby bola do latinskej liturgie vložená omšová eucharistická modlitba z liturgie východného obradu. Pápež to dovolil. Práve v Jeruzaleme sa po prvý raz oficiálne zúčastnil na kongrese pápežský legát. Tu sa taktiež po prvýkrát zúčastnili na spoločnej liturgii katolíci východných obradov, medzi nimi aj uniati a arméni.

Jozef Pekár, tajomník Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska, sa vyjadril, že tridentské texty staré päťsto rokov, ktoré už prešli zmenami, odrážajú tak ducha doby, ako i vtedajšieho myslenia. „Schválenie predkoncilového obradu nemá vyvolávať rozpory so Židovskou náboženskou obcou, ale zmierniť napätie s tzv. tradicionalistami.“

Možno by sme si mali aj my gréckokatolíci rovnako vážiť svoje dedičstvo a nezanedbávať ho. Aj naša cirkevnoslovanská liturgia môže byť živou, ak my budeme „živí“ pri jej slávení. Všetko záleží len na nás samých.

Zdroj: Slovo 2007, č. 12.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε