www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=493
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 24. január 2021     Meniny oslavuje: Timotej

Zoεpédia - náhodný výber: Trioď, Milan Lach sa cíti s..., Genesis.     pohľadnice

13.11.2007 | Spiritualita | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(7253)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Walldürn

Walldürn

Walldürn, neveľké nemecké mestečko vedľa diaľnice E41 medzi Frankfurtom a Würzburgom, ležiace asi 60 km od slávneho univerzitného mesta Heidelburg. Mesto, ktoré je od r. 1330 známe eucharistickým zázrakom.

V análoch tohto pútnického miesta čítame, že v r. 1330 v Kostole sv. Juraja slúžil svätú liturgiu Heinrich Otto, kňaz pokročilého veku. Keď po premenení zdvihol čašu s paténou (diskosom), následkom neopatrného pohybu rúk sa čaša vyvrátila a jej obsah sa vylial na korporál (štvorhrannú platenú šatku). Kňaz sa zľakol a jeho hrôza sa vystupňovala, keď videl, čo sa stalo. Na bielom plátne spozoroval krvavé škvrny, ktoré vytvorili obraz ukrižovaného Krista, obklopeného jedenástimi tŕňovými korunami.

Kňaz bol celý bez seba. Obdiv, zbožňovanie, hrôza i strach sa striedali v jeho mysli. V tej chvíli však nedokázal pochopiť znamenie zhora. Aby prítomní nespozorovali tento jav, posunul korporál bokom a ukryl ho pod oltárnym kameňom. Bol presvedčený, že ho tam nikto nenájde.

Od chvíle, keď sa stal tento eucharistický zázrak, otec Heinrich prežíval veľkú duševnú krízu. Obraz Ukrižovaného na bielom plátne mal stále pred sebou. A čím viac o tom premýšľal, tým viac si uvedomoval, že tento zázrak patrí celej Cirkvi. Ale stále váhal. Medzitým ochorel a cítil, že sa blíži jeho smrť. Vedel, že nemôže zomrieť, kým sa nevyzná z utajenia tohto zázraku. Po dlhom váhaní si dal zavolať spovedníka, ktorému dopodrobna vyrozprával všetko, čo sa mu prihodilo. Prosil ho, aby korporál po jeho smrti vybrali spod oltárneho kameňa a aby bol verejne vyložený k úcte Najsvätejšej Eucharistii. Otec Heinrich dostal rozhrešenie a keď sa pomodlil modlitby, ktoré mu boli uložené ako pokánie, pokojne zomrel.

Keď kňaz zomrel, spovedník v sprievode ďalších kňazov išiel hneď do chrámu, kde korporál skutočne našli. Bol ešte stále krvavý a v krvi bolo vidieť Ukrižovaného, obklopeného jedenástimi tŕňovými korunami. Všetci pokľakli, aby sa poďakovali za tento obdivuhodný zázrak, ktorým bolo obdarované mesto Walldürn.

Korporál bol vystavený k všeobecnému uctievaniu, a tak sa Walldürn stál pútnickým miestom nielen pre Nemecko, ale pre celú Európu. Prichádzali sem pútnici v tisícových zástupoch a mnohým sa dostalo telesného i duchovného uzdravenia.

Zázrak z Walldürnu bol súdne vyšetrený, všetky protokoly spolu s korporálom boli odovzdané pápežovi Eugenovi IV., ktorý bulou v r. 1445 pravosť zázraku nielen potvrdil, ale po splnení predpísaných podmienok udelil všetkým ctiteľom i plnomocné odpustky. Keď korporál z Ríma vrátili, na jeho počesť postavili veriaci pekný chrám.

Spočiatku bolo trvanie púte obmedzené na tri dni v rámci dvoch týždňov okolo sviatku Božieho Tela. Od r. 1624 bolo možné získať pápežské odpustky v nedeľu po oktáve sviatku Božieho Tela. Dnes je doba púte rozšírená na päť týždňov, pričom na sviatok Božieho Tela a v nedeľu oktávy sa pripája ešte večerná procesia so sviečkami. V záverečný deň púte prechádza procesia celým pútnickým mestom, ožiareným svetlom sviečok.

Od r. 1706 až do 20. stor. boli do Walldürnu uskutočňované púte na lodiach z Mohuča, Bingenu, Flörsheimu, Seligenstadtu a Heidelbergu. Baroková procesiová zástava zo striebra je uchovávaná v moháčskom kňazskom seminári. V dobe púte sa naviac koná trh.

Dnes je korporál uložený na oltári, ktorý v r. 1622 – 1626 vytvoril Zacharias Juncker. Oltár stojí v ramene priečnej lode, kde kedysi stála pôvodná kaplnka. Uprostred oltára stojí strieborná schránka s korporálom, zhotovená v r. 1683 v Augsburgu. Drobné alabastrové reliéfy ilustrujú zázrak, zatiaľ čo na krídlach schránky, ktoré sú v čase, keď sa nekoná púť, uzavreté, sú pašiové scény.

Mohutná chrámová budova z červeného pieskovca sa vypína do výšky a jej vnútorné vybavenie a výzdoba, zamerané na tematiku Kristovho utrpenia a Najsvätejšiu Eucharistiu, pôsobia jednotným dojmom.

Zdroj: Slovo 2007, č. 14.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε