www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=499
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 5. marec 2021     Meniny oslavuje: Fridrich

Zoεpédia - náhodný výber: Cirkev ako rodina - ..., Ateizmus, Tetrapod.     pohľadnice

20.11.2007 | Spiritualita | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(8720)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kolín nad Rýnom

Kolín nad Rýnom

Kolín nad Rýnom, bývalá rímska osada Colonia Aggripina, z ktorej vyrástlo najväčšie nemecké mesto v Porýnsku, kde žije približne milión obyvateľov. Napriek tomu, že je moderným mestom, zachoval sa tu celý rad historických pamiatok, z ktorých je svetoznámy najmä kolínsky gotický dóm, v ktorom sa uchovávajú ostatky Troch kráľov.

Traja králi nie sú oficiálne svätorečení, ale ich kult je v Cirkvi oddávna. Boli povolaní z pohanstva. Hviezda ich priviedla do Betlehema, aby sa poklonili novonarodenému Kráľovi a priniesli dary: zlato, kadidlo a myrhu (porov. Mt 2, 1 – 12). Obdivujeme ich kráľovské symbolické dary, vytrvalé hľadanie, ale predovšetkým spoluprácu s pomáhajúcou Božou milosťou.

Podľa podania ich ostatky našla cisárovná Helena, ktorá ich priviezla do Konštantínopola a darovala milánskemu biskupovi Eutorgiovi (343 – 355). Jeho nástupca Protasius, pochovaný v Kostole sv. Nabora a Felixa, ich uložil do sarkofágu v Kostole sv. Eustorgia. Keď Friedrich Barbarosa v roku 1158 dobyl mesto Miláno, ostatky prevzal ríšsky kancelár a kolínsky arcibiskup Reinald z Dasselu, a spolu s ostatkami sv. Nabora a Felixa ich previezol cez Chur a Špýr do Kolína nad Rýnom. 23. júla 1164 boli uložené do chrámového pokladu starého kolínskeho Kostola sv. Petra.

Relikvie spočiatku neboli cieľom pútnikov, ale boli považované za štátne symboly. Traja králi boli považovaní za predobraz kresťanských pútnikov a pozemských panovníkov. V rokoch 1198 až 1206 Mikuláš z Verdunu, jeden z najvýznamnejších zlatotepcov vtedajšej doby, zhotovil pre tieto relikvie skrinku z drahocenných materiálov.

Skrinka má podobu baziliky, kde nad dvoma schránkami je umiestnená tretia. Na dolných pozdĺžnych stranách sú v arkádach postavy starozákonných prorokov s kráľom Dávidom. Sú nepochybne vlastnoručným dielom majstra Mikuláša, dokončené v roku 1181, a svojho bezprostredného predchodcu majú v emailových doskách klosterneuburskej ambony. V hornej časti skrinky sú pod jednoduchými oblúkmi tróniaci apoštoli s modelmi miest, odkazujúce na mestá, ktoré založili. Pochádzajú rovnako z Mikulášovej dielne. Strešné plochy zdobili dnes už stratené výjavy z Apokalypsy. Predná štítová strana predstavuje Ježiša Krista ako sudcu obklopeného anjelmi. Pod ním sú Traja králi blížiaci sa k Božej Matke.

Zvláštnosťou relikviára je, že namiesto pôvodne plánovaného proroka Jeremiáša je tam zobrazený Otto IV., nemecký kráľ (od r.1198) a rímsky cisár (od r. 1209), syn vojvodcu Henricha Leva, pretože panovníci po korunovaní v Aachene prichádzali do Kolína, aby sa týmto relikviám poklonili. Na opačnej strane je Kristov krst ako odkaz na prvé zjavenie Pána, ktorý sa pôvodne liturgicky slávil v latinskom obrade v rovnaký deň ako sviatok Troch kráľov. Zadnú stranu zdobí Kristus s mučeníkmi Felixom a Naborom, pod ním prorok Izaiáš a reliéfy bičovania a ukrižovania. Tieto postavy a výjavy vytvoril kolínsky majster, ktorý sa podieľal aj na relikviári Karola Veľkého v Aachene.

Relikviárová skrinka stála v pôvodnom kolínskom dóme pod veľkým svietnikom v strednej lodi západného mariánskeho chóru. V roku 1247 bolo rozhodnuté o stavbe väčšieho dómu. V roku 1322 bol relikviár po slávnostnom posvätení prenesený do kaplnky chóru za hlavným oltárom. V roku 1864, pri príležitosti 700. výročia prenesení ostatkov, bol prenesený do pokladnice pod spevácku tribúnu. V roku 1920 boli relikvie opäť vyzdvihnuté a v roku 1948 umiestnené na mramorový podstavec za hlavným oltárom.

V roku 2005, keď sa v Kolíne konal XX. svetový deň mládeže, sa témou stretnutia stali slová mudrcov z východu: „Prišli sme sa mu pokloniť“ (Mt 2, 2). Počas tohto stretnutia bol nielen dóm, ale aj ostatky Troch kráľov stredobodom pozornosti.

Zdroj: Slovo 2007, č. 23.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε