www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=519
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 4. júl 2020     Meniny oslavuje: Prokop

Zoεpédia - náhodný výber: Exkomunikácia, Apsida, Marián Kuffa – Čo je....     pohľadnice

20.11.2007 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6092)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Krutá pravda o kresťanoch

Krutá pravda o kresťanoch

Začiatkom septembra rozvírilo hnutie Právo na život spoločenský záujem svojou kampaňou Tebe právo na život odopreté nebolo. Na billboardoch sú zobrazenéfotografie 11-týždňového ľudského plodu po potrate. Cieľom kampane je odtabuizovanie témy umelých potratov tým, že sa ukáže ich realita. Počas kampane bolo po celom Slovensku rozmiestnených 500 billboardov.

,,V kampani budeme pokračovať, kým nebude zákonom ochránený život od počatia,“povedala na tlačovej besede Jana Tutková. Podľa nej je jedným z cieľov kampane zmena verejnej mienky a diskriminačného komunistického zákona.  Kampaň má podľaMareka Nikolova ambíciu vyburcovať solidaritu ľudí s najmenšími a nevinnými členmi našej spoločnosti, ktorí sú takto násilne usmrcovaní.

Tutková odmietla, že kampaň by bola neetická. Podľa nej je bežnou praxou, že médiá ukazujú hrôzy a obete vojny, aby proti nim mobilizovali. ,,Tento spôsob sme zvolili aj my. Faktom je, že potrat je neetický,“ povedala. Nikolov ju doplnil s tým, že v kampani ukazujú len pravdu o reálnom potrate, nemyslí si preto, že je to neetické.

Názory na túto kampaň sa rôznia. Čo na to obyčajní ľudia? Sledoval som internetovú diskusiu k danej problematike. Ľuboš S. napísal: „A aká je pravda? Pravda je, že všetky narodené a nechcené deti skončia v detských domovoch alebo horšie. Chcete povedať, že ja ako nekresťan mám platiť za to, čo si vymyslíte vy kresťania? Nebuďte smiešni. Toto je oveľa vážnejšia téma, nejde len o život jedného človeka, a nikdy ani nešlo. Tu nejde ani tak o to, koľko detí by sa dalo zachrániť, ale koľko ľudí ešte nepatrí ku kresťanom. Veriaci by také niečo nikdy nespravil, ak je pravý veriaci. Ale v sile viery je tiež rozdiel, však? A tí ostatní? Tým to má byť zakázané, lebo to tak niekto chce.“

O pár riadkov neskôr som našiel inú reakciu Vlada L.: „Toto, čo vidíme na fotke, to je pravda, to si nikto nevymyslel. A toto chce terajšia vláda, aby sa robilo na každej poliklinike. ... Krv tých maličkých ľudí bude na ich hlavách.“

Tento názor podporil aj istý anonym, ktorý dodal: „S Vladom L. plne súhlasím, je to naozaj morbídne a je pravda, že niekedy treba pomenovať veci pravým menom, lebo keď sa povie prerušenie tehotenstva, tak si každý myslí, že je to niečo bežné a normálne... A nikto si neuvedomí, že je to brutálna vražda... Keby toto spravil niekto dospelému, takéto zhanobenie tela, tak by dostal minimálne 20 rokov basy...“

Spolu s Ľubošom sa pýtam: Aká je pravda? Odpoveď je v každom z týchto príspevkov. Ona totiž nie je jednoduchá. Pravdou je, že mnoho narodených, ale nechcených detí je v detských domovoch. Pravdou je, že štát značne komplikuje osvojenie týchto detí a priznáva biologickým rodičom väčšie práva než samotným deťom. Pravdou je ale aj fakt, že aj my kresťania sme neraz rasisti a odmietame do svojej rodiny prijať deti s farebnou pleťou, ktoré tvoria drvivú väčšinu obyvateľov detských domovov.

Pravda je, že nemôžeme iných nútiť, aby robili to, čo chceme my. Ale to je o slobode svedomia, ktorú dnešná vláda tak úspešne zmietla zo stola. Ľuboš nechce za niečo platiť. Pýtam sa: Za čo?Za pôrod? Pobyt dieťaťa v detskom domove? Lieky pre choré dieťa? A má kresťan cez svoje dane platiť vraždy formou potratu?

Áno, je to oveľa vážnejšia téma, než je spoločnosť schopná akceptovať. Ide o život. Slobodný a plnohodnotný život. A pravdou je, že hoci sa ku kresťanom hlási viac než polovica Slovákov, väčšina z nich ticho alebo aj nahlas súhlasí so zabíjaním nechcených detí. A pritom sa modlia, chodia do chrámu, prijímajú telo a krv Ježiša Krista. Kde je naše kresťanstvo? Kde je naša sila viery?Ako sme využili svoje právo voliť? Koho sme volili? Nie náhodou tých, ktorí dnes obhajujú potraty a chcú od Cirkvi, aby sa tieto brutality vykonávali aj v jej inštitúciách?

Tu ide o viac, než o možnosť jedného dieťaťa chodiť po tejto zemi a dýchať tento vzduch. Tu ide o život nás všetkých. Lebo krv týchto detí leží rovnako na hlavách tých, ktorí to schvaľujú, tých, ktorí sú ticho, i tých, ktorí podporujú týchto novodobých Herodesov.

Zdroj: Slovo 2007, č. 21.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε