www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=535
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 1. december 2020     Meniny oslavuje: Edmund

Zoεpédia - náhodný výber: Exodus, Infabilita, Diptychy.     pohľadnice

08.02.2008 | História | Čítanosť(7463)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Svidník - chrám Božej Múdrosti

Svidník - chrám Božej Múdrosti

Najstarší zápis o Svidníku pochádza z roku 1355. Farnosťou sa pravdepodobne stal v roku 1677. Podľa urbára panstva Makovica bola v roku 1618 v Nižnom Svidníku farnosť. Terajší filiálny chrám zasvätený Narodeniu Presvätej Bohorodičky je z roku 1845. S výstavbou murovaného chrámu vo Vyšnom Svidníku sa začalo v rokoch 1785 až 1800. Je postavený v neskorobarokovom štýle a zasvätený sv. Paraskeve Prepodobnej. Podľa ostatného sčítania sa ku gréckokatolíckemu vierovyznaniu prihlásilo 5108 veriacich. Keďže kapacita chrámov nevyhovovala potrebá m veriacich, bolo treba hľadať riešenie. S myšlienkou rozšírenia farského chrámu prišiel vtedajší správca farnosti o. Ľubomír Petrík. Vďaka jeho veľkému úsiliu a obetavosti veriacich sa 27. septembra 1999 začalo s rozširovaním a rekonštrukciou chrámu. Základný kameň posvätil pápež Ján Pavol II. pri návšteve Slovenska 2. júla 1995. Projekt, ktorého autorom je Ing. arch. Peter Marcinko, je  veľmi zaujímavý. Pôvodný chrám tvorí bočnú loď, resp. kaplnku nového chrámu. Tým sa dosiahla úžasná vec, že starý chrám aj naďalej slúži ako liturgický priestor a  nechátra. Súčasťou chrámu je aj suterén, v ktorom je pastoračné centrum. Posvätenie chrámu sa uskutočnilo 5. júna 2005 prešovským eparchom Mons. Jánom Babjakom, SJ.

Ešte do posvätenia chrámu bola do kupoly v strede napísaná rukami o. Kamila Drába ikona Pantokratora a do kopuly za oltár ikona Oranty. Minulého roka k nim do svätyne za oltár pribudla ďalšia ikona – Rozdávanie Eucharistie. V historickej časti chrámu boli akademickým maliarom Ľubomírom Capom reštaurované nástenné maľby.

V  budúcnosti bude chrám obohatený o ikonostas, ďalšie ikony a lavice na chóre. V  historickej časti sa plánuje reštaurovanie starého ikonostasa a baldachýna.

„Múdrosť si postavila dom, na siedmich stĺpoch spočíva...“ ( Prís 9,1)

Vďaka patrí všetkým sponzorom, dobrodincom, obetavý m ľuďom farnosti a bývalému správcovi o. Ľubovi Petríkovi .

(Viac o  chráme a o aktivitách na www.grkatsk.sk.)

Zdroj: Slovo 2008, č. 3.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε