www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=538
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 21. január 2021     Meniny oslavuje: Vincent

Zoεpédia - náhodný výber: Anglické panny, Kadoš, Boží Duch v tebe vol....     pohľadnice

08.02.2008 | Publicistika | Čítanosť(6750)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Združenie kresťanských seniorov pri gréckokatolíckom Chráme Božej Múdrosti vo Svidníku

Združenie kresťanských seniorov pri gréckokatolíckom Chráme Božej Múdrosti vo Svidníku

Ako rýchlo len čas letí, nie je ho veľa, veď je to len maličká časť veku. No nie počet rokov, ale obsah života je dôležitý, jeho zmysluplnosť v kresťanskom ponímaní. Nuž pokúsme sa načrieť do prameňov vzniku tohto kresťanského spoločenstva.

 

Už osem rokov existujeme a vytvárame nádhernú rodinu tých skôr narodených. Patríme do Združenia kresťanských seniorov pri gréckokatolíckej farnosti vo Svidníku.

Začiatkom januára 2000, no nie náhodou, ale z Božej vôle som sa ocitla v Misijnom dome v Banskej Bystrici, kde sa práve konalo Valné zhromaždenie kresťanských dôchodcov Slovenska. Na moje prekvapenie tam boli dôchodcovia z takmer väčšiny miest Slovenska. Chýbal môj Svidník, čo sa ma dotklo. Zaujala ma táto myšlienka, a tak som si položila otázku: Prečo by sme aj my vo Svidníku nemohli mať podobný klub? Viem, ako osamelý starší človek potrebuje spoločnosť, ako veľmi sa túži s niekým porozprávať, s niekým, kto rozumie jeho ťažkostiam, jeho bolestiam, jeho problémom. Sú to väčšinou ľudia , ktorí žijú sami medzi štyrmi stenami, prevažne vdovy a osamelé.

Vtedajší správca farnosti otec Ľubomír Petrík myšlienku, aby sa mohli stretávať dôchodcovia našej farnosti, podporil. Za výdatnej pomoci vtedajšieho krajského koordinátora pána Bartolomeja Kozaka sa podarilo túto myšlienku zrealizovať a dať život nášmu klubu. Najťažšie bolo dať dohromady organizačný výbor. Napriek ťažkostiam sa nám to podarilo a 27. decembra 2000 sa konalo prvé stretnutie kresťanských dôchodcov v našej farnosti s počtom 52 členov.

Cieľom združenia je rozvíjať kresťanské, občianske a národné povedomie staršej generácie. V rámci svojich možností sa stará, aby sa členovia necítili nepotrební a osamelí, ale aby žili plnohodnotným duchovným a spoločenským životom.

Činnosť združenia sa riadi vopred vypracovaným plánom, v ktorom sú zahrnuté stretnutia s duchovným obohatením, ako sú spoločné modlitby, pomazania chorých, čítanie Svätého písma, návštevy pútnických miest, posedenie pri jasličkách. Ku kultúrno-spoločenským aktivitám patria zájazdy, prednášky na rôzne témy, návštevy kultúrnych pamiatok, stretnutia a aktivity s deťmi, pobyty v prírode a rôzne iné.

Každé stretnutie začíname modlitbou a končíme hymnou Mnohaja lita, ak niekto z členov v danom mesiaci oslavuje narodeniny. No stáva sa, že stretnutia uzatvárame modlitbou za zomrelého člena klubu. Často tieto naše stretnutia končíme pohostením – agapé, pri šálke čaju alebo kávy. Potom sa rozchádzame do našich domovov šťastní s túžbou na ďalšie stretnutie.

Každý rok nás 27. december vracia do čias detstva či mladosti. Vtedy mávame posedenie pri jasličkách, spievame koledy, spomíname. Tešia sa s nami aj naši kňazi: otec dekan Marek Pulščák a otec kaplán Štefan Kucer. Každý člen klubu si pod stromčekom nájde skromný darček, ktorý ho poteší.

Združenie je registrované ako Združenie kresťanských seniorov Slovenska v Bratislave a tiež je podporené Mestským úradom vo Svidníku. Na jednotlivých stretnutiach, ktoré sa uskutočňujú jeden až dvakrát v mesiaci, sa aktívne zúčastňujú aj naši duchovní otcovia.

Boli by sme radi, keby sa takéto kluby rozšírili v ďalších našich gréckokatolíckych farnostiach, aby sme mohli spoločne organizovať stretnutia, púte či iné aktivity v našom krásnom gréckokatolíckom obrade.

Všetkým, ktorí boli naklonení založiť a podporovať toto združenie, vyslovujeme Pán Boh zaplať.

 

Mária Sipajdová

 

Modlime sa:

Daj nám svojou milosťou, Pane,

starobu plnú odovzdanosti a trpezlivosti,

starobu kresťanskú v duchu pokánia,

starobu plnú porozumenia a dobroty,

starobu milujúcu pokoj so všetkými.

 

Vysloboď nás svojou milosťou, Pane,

od staroby zlostnej a hnevlivej,

od neužitočného nariekania,

od spomienok budiacich nepokoj,

od strachu pre Božím súdom,

od náhlej a nečakanej smrti,

od smrti bez prijatia sviatosti.

 

Prijmi nás, Pane, vo svojej dobrote

pre našu vieru,

pre našu nádej vo vzkriesenie

a pre našu lásku k tebe.

Zdroj: Slovo 2008, č. 3.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε