www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=909
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 24. február 2020     Meniny oslavuje: Matej

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - najvyššia slob..., Episcopus, Kontemplácia.     pohľadnice

21.05.2014 | História | Čítanosť(5427)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Panna Mária Bohorodička: Svätá Mária, Matka Božia... (pokračovanie)

Panna Mária Bohorodička: Svätá Mária, Matka Božia... (pokračovanie)
Ježiš vyučoval ľudí tak, že im rozprával príbehy v podobenstvách. Podobenstvami chcel hlbšie vysvetliť duchovnú pravdu svojho učenia. Táto metóda nás núti premýšľať. Zahaľuje pravdu pred tými, ktorí sú príliš tvrdošijní, aby prijali to, čo Ježiš kázal a učil. Väčšina podobenstiev má jednu hlavnú myšlienku, preto by sme si mali dať veľký pozor, aby sme podobenstvá nevysvetľovali inak, ako to Ježiš myslel. Jedno z takýchto podobenstiev je aj o rozsievačovi.
„Rozsievač vyšiel rozsievať. Ako sial, jedno zrno padlo na kraj cesty, prileteli vtáky a pozobali ho. Druhé padlo na skalnatú pôdu, kde nemalo veľa zeme, a hneď vzišlo, lebo nebolo koreňa, uschlo. Iné zasa padlo do tŕnia, ale tŕnie vyrástlo, udusilo ho a ono neprinieslo úrodu. Iné zrná padli do dobrej zeme. Vzišli, rástli a priniesli úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiat násobnú a iné stonásobnú.“ (Mk 4,3-8)
Len málo podobenstiev Ježiš aj vysvetlil. Výklad tohto podobenstva si môžeme prečítať v Mk 4,13-20. Rozsievač seje slovo... Semeno sa v Ježišových časoch sialo ručne. Rozsievač chodil po poli a zaprával osivo do pôdy. Osivo niesol roľník v placht e (rozsievka, šijačka, trakovica, pudruša) a rozhadzoval ho po každom druhom kroku. Bez ohľadu na to, aký bol roľník šikovný, nemohol zabrániť tomu, aby nejaké zrno padlo na chodník alebo medzi skaly a tŕnie, či zopár zrniek odvial vietor. Semeno však rozsieval hojne a dosť zrna padlo do úrodnej pôdy, takže úspešná žatva bola zaručená. Hoci počúvame ušami, na pochopenie hlbšieho zmyslu Ježišových slov by sme mali načúvať aj mysľou a srdcom. Ak chceme Ježiša naozaj duchovne pochopiť, je takéto načúvanie nevyhnutné. Niektorí ľudia v Ježišovom okolí vyhľadávali len dôkazy, ktoré by neskôr použili proti nemu, iní sa však naozaj chceli niečo naučiť a duchovne rásť. Ježišove slová sú určené pre tých, ktorí ho úprimne hľadajú.
Štyri druhy pôdy predstavujú štyri odlišné spôsoby, ako my ľudia odpovedáme na Božie slovo. Obvykle si myslíme, že Ježiš hovoril v podobenstve o štyroch rozdielnych typoch ľudí. Dnes sa však pozrime na Ježišove slová ako na výzvu, ako ochotne prijímame Božie posolstvo v niektorých oblastiach nášho života. Možno reagujeme ako dobrá pôda na Božiu požiadavku ohľadne našej budúcnosti, ale ako skalnatá pôda na jeho požiadavku pomáhať chudobným. Mali by sme sa usilovať o to, aby sme ustavične boli dobrou pôdou v každej oblasti nášho života.
Panna Mária je nám v tom vzorom. V Matúšovom rodokmeni Panna Mária zaujíma poslednú priečku vo vzťahu ku Kristovi. Rodokmeň prirodzene vrcholí v Kristovi. Krista si však nemôžeme predstaviť bez Panny Márie. Je to pre jej materstvo, cez ktoré sa Mária objavuje v rodokmeni. Mária, tým, že sa stáva Matkou, uzatvára minulé generácie a otvára brány generáciám vykúpených. Ako ktorákoľvek iná matka, aj Mária poskytla svoje telo, z ktorého si Boží Syn vzal od nej na seba ľudskú prirodzenosť. A keďže Ježiš má len jednu osobu, a to božskú, potom je Mária Matkou Krista ako Bohočloveka. Nazývame ju aj Matkou Večného Slova.
Máriino Božie materstvo sa uskutočňuje aj na duchovnej rovine: vo viere a v Duchu. V istom zmysle je Mária súčasne aj matkou, aj „dcérou“, to znamená učeníčkou. Ona spája sféru tela so sférou ducha. Namiesto toho, aby pozerala zhora nadol, ako to robia v najlepšom zmysle slova všetky matky, sa pozerá zdola nahor, to znamená hľadí na Ježiša ako na svojho syna, ale súčasne ako na Syna Božieho. Všetko telesné má byť povznesené a pretvorené. A tak Ježiš, používajúc jednoduchú pedagogiku, uctil si svoju telesnú Matku, ale súčasne aj jej ohlasoval svoje slovo a ona sa zas ukázal ako pozorná poslucháčka Slova, ktoré v jej živote prinieslo dokonalú úrodu.
Panna Mária hľadela na Krista s úctou vo viere a milovala v ňom Božie tajomstvo ako Otcov dar všetkým ľudom. Ježiš bol jej Syn, ale keďže prišiel pre záchranu všetkých, milovala ho v tomto jeho veľkom a svätom poslaní. V tejto nadprirodzenej láske sa stala vzorom všetkým tým, ktorí sa cez jej Syna mali dostať k Otcovi a ktorí, keď sa stretli s Ježišom, videli Otca. (porov. Jn 14,9).
 
 
Spracoval:
Marián Majzel
 
Použitá literatúra: Larraňaga Ignazio, Život podľa Márie; Sväté písmo, SZ a NZ, SSV; Biblia s aplikáciami pre život
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (9):
30.10.2014 | Duchovné články | Prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD. Rodina v učení pápeža Jána Pavla II. (Pastorálna reflexia Familiaris consortio 69) | Čítanosť(5968)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (9):
Rok Sedembolestnej Panny Márie : Sedem bolesti. (1)
30.10.2014 | Duchovné články | Zdroj: | Čítanosť(6296)
Rok Sedembolestnej Panny Márie : Sedem bolesti. (1)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (8):
15.10.2014 | Duchovné články | Prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD. Rodina v učení pápeža Jána Pavla II. (Pastorálna reflexia / apoštolská exhortáciaFamiliaris consortio) | Čítanosť(5793)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (8):

všetky súvisiace články (13) »

30.04.2005 | Čítanosť(9038)
sk Kto je Panna Mária?

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace životopisy svätcov (1) »

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε