www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=924
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. júl 2020     Meniny oslavuje: Nina

Zoεpédia - náhodný výber: Babtistérium, Panagia, Liturgia vopred posv....     pohľadnice

11.06.2015 | Osobnosti | Eva Mihočová | Čítanosť(7516)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozhovor s Petrom Budajom – Hokejista, no predovšetkým kresťan

Rozhovor s Petrom Budajom – Hokejista, no predovšetkým kresťan

Peter+Budaj+New+York+Rangers+v+Montreal+Canadiens+Q0euA3SRWC6lRozhovor z 13.9.2014. Hokejista, no predovšetkým kresťan Brankár PETER BUDAJ: „Kariéra hokejistu nie je dlhá v porovnaní s ľudským životom a je ďaleko dôležitejšie, ako sa na mňa pozerá Pán a či žijem Jemu na česť a slávu.“
Starý otec Petra Budaja si želal, aby sa jeho vnuk stal lekárom tak ako jeho rodičia. Mama Ľubica je pediatrička a otec Jozef anesteziológ. Peter Budaj sa nedávno stal otcom, keď na svet prišiel Peter – junior.

Majstrovstvá sveta v hokeji ešte ani nezačali, a už prišlo prvé sklamanie. Reprezentačný tréner slovenského tímu Glen Hanlon oznámil, že na ľad nepostaví vynikajúceho brankára, hráča NHL v klube Colorado Avalanche, bansko-bystrického rodáka Petra Budaja. Peter nie je len hokejistom, ale predovšetkým kresťanom. To, že môže robiť šport na profesionálnej úrovni a žiť svoj chlapčenský sen, považuje za prejav Božej milosti. Hanlonovo rozhodnutie nepovolať ho na brankársky post, nás síce nepotešilo, ale plne sa stotožňujeme s jeho názorom, že Peter Budaj je výborným brankárom i človekom. Presvedčiť sa o tom môžeme aj na základe rozhovoru, ktorý poskytol redakcii eVýchodu.
Poznáme vás ako hviezdu NHL, spolu s vami prežívame vaše úspechy i prehry. No len málokto vie, že nie ste len talentovaným, ale aj veriacim športovcom. Neobávate sa o tom hovoriť aj verejne?
Ďakujem. Som športovcom, ale predovšetkým som kresťan. Uvedomujem si a som veľmi vďačný Pánu Bohu za Jeho obrovskú milosť, že môžem robiť šport na profesionálnej úrovni a žiť svoj sen, ktorý som mal ako malý chlapec. A môj Pán mi dal tú milosť, že som to mohol dosiahnuť. Nebojím sa o svojej viere rozprávať, som na ňu hrdý. Aj Pán Ježiš povedal (parafrázujem, nepamätám si to slovo od slova): … ak mňa vyznáte pred svetom, aj ja vás vyznám pred svojím Otcom… Snažím sa žiť život ak, aby mal môj Pán zo mňa radosť, aj keď Ho často sklamávam.
Každá stavba musí mať dobrý základ. Kto položil základy domu vašej viery?
Jednoznačne moji rodičia, za čo som im vďačný. Od môjho detstva sme si doma čítavali Bibliu a chodili sme do kostola, keď sa nám dalo, vždy ako rodina. S bratom sme boli duchovne vedení od malička.
Nezapochybovali ste o opodstatnenosti svojej viery, keď do vášho života po nástupe do NHL vstúpili úspech a uznanie?
Nie, nezapochyboval, pretože tam, kde som, som z milosti môjho Pána. Áno, makal som poctivo a snažil som sa vždy obetovať všetko, čo som mohol na to, aby som sa dostal do NHL. Moji rodiča (za čo som im veľmi vďačný) pre mňa mnoho obeto- vali, aby som mal možnosť venovať sa hokeju. Obetovali pre mňa všetko, čo si mohli dovoliť… Ale to najdôležitejšie – tú milosť mi dal Pán Boh. Že som dostal šancu, že som bol zdravý, že ma Pán viedol, že som mohol využiť príležitosť. Preto som nikdy nezapochyboval o svojej viere. Mnohí hokejisti (športovci), ktorí sa nedostali tam, kde som ja, možno makali tak isto, ako ja – no mne sa to podarilo a im nie, a preto viem, že toto všetko mám z milosti môjho Pána.
Spoluhráči vás poznajú ako človeka, ktorý sa pred zápasom modlí. Prečo je pre vás modlitba dôležitá?
Modlitba je môj osobný rozhovor a kontakt s Pánom Bohom, a preto sa rád modlím. Vždy po modlitbe a prečítaní si slova Božieho sa cítim pokojnejší. Pán mi dáva Jeho pokoj, ktorý mi dá istotu a uistí moju dôveru, že nech zápas dopadne akokoľvek, On je vždy so mnou.
Máte na štadióne priestor, kde sa môžete stíšiť? Napr. kaplnku…
Kaplnku nemáme, ale vždy sa nájde izba, alebo uzavretý priestor, kde je človek sám a môže sa stíšiť.
Našli ste si medzi spoluhráčmi „bratov v Kristovi“, ktorí vieru zdieľajú spolu s vami, alebo ste v tomto smere osamelým hráčom?
Osamelý jednoznačne nie som. Pán má všade veľa svojich ľudí a aj u nás v mužstve máme zopár hráčov, ktorí sú veriaci v Pána Ježiša Krista a s ktorými mávame „chapel“. Vedie to Tim Burke, ktorý je členom organizácie „Hockey Ministries“. Stretávame sa raz do týždňa (podľa rozhvrhu – či sme doma alebo na cestách). Vždy pred tréningom – čítame si Božie slovo, a potom sa o tom trochu rozprávame.
Akceptujú spoluhráči to, že ste veriaci?
Myslím si, že áno. Každý má slobodnú vôľu sa rozhodnúť, ktorou cestou ide a pôjde vo svojom živote. Niektorí sa nás (tých, čo chodíme na „chapel“) pýtajú, o čom sa rozprávame atď. Zaujíma ich to.
Myslíte si, že veriaci športovci majú nejakú „pridanú hodnotu“ navyše v porovnaní s inými?
Nemyslím si, že preto, že som veriaci, som lepší hokejista, ale dúfam a snažím sa, aby som bol lepší kresťan a človek. Aby ľudia na mojom živote mohli vidieť, že sa snažím žiť život pre Pána. Kariéra hokejistu nie je dlhá v porovnaní s ľudským životom a je ďaleko dôležitejšie, ako sa na mňa pozerá Pán a či žijem Jemu na česť a slávu (veľakrát nie, no mrzí ma to, ale snažím sa byť lepší).
Máte v Biblii svoj obľúbený príbeh, postavu, veršík?
Ťažká otázka, lebo v Biblii je mnoho krásnych a poučných príbehov. Veľmi sa mi páči príbeh o márnotratnom synovi, postavy ako Dávid atď. … je toho veľa. A môj obľúbený verš? Tiež ťažké: Žalm 23, R 8, 31 , 1P 5, 7… a veľa ďalších.
Našli ste si s rodinou na mieste, kde momentálne žijete, nejaké spoločenstvo?
Áno, našli sme si zbor, do ktorého chodíme, keď môžeme, ale keďže sme často na cestách, tak to niekedy nestíhame. Ale snažíme sa, aby sme si každý deň spolu čítali Božie slovo.
Vrcholoví športovci žijú pod neustálym tlakom – čaká sa od nich, že budú bodovať. Pomáha vám viera vo chvíľach, keď prídu aj prehry?
Áno, pomáha. Veľmi. Samozrejme, aj ja som nervózny, keď sa nedarí, ale vždy viem, že Pán je so mnou a že to bude lepšie. Dôverovať Pánovi je najdôležitejšie, ale aj ťažké zároveň. Preto sa na tom snažím pracovať každý deň.
Ste členom kresťanskej Medzinárodnej hokejovej služby a chodievate na tréningové hokejové tábory, ktoré organizuje V čom sú tieto kempy iné v porovnaní s inými tábormi špecializovanými na hokej?
Hokejové kempy na Slovensku a po celej Európe, ktoré organizujú moji známi veriaci z USA, sú veľmi dobré pre mladých ľudí. Sú tam výborní bývalí a tiež súčasní hokejoví hráči. Od iných športových táborov sa odlišujú tým, že si večer čítame Bibliu a rozprávame sa o nej.
Ambíciou Medzinárodnej hokejovej služby je aj duchovná starostlivosť o športovcov a ich rodiny. Keby sme to rozmenili na drobné – čo to v praxi znamená?
Pre mňa to znamená, aby sa športovci, rodiny a ľudia zamerali na svoj duchovný rast. Dnešný svet dbá o vonkajší výzor, oblečenie, auto, atď. … ale nikto sa nezaoberá tým, čo je vo vnútri človeka a to je smutné… lebo vonkajší vzhľad, krása, pekné oblečenie, materiálne veci – to všetko je dočasné a všetko sa pominie. Ale duchovný stav človeka zostáva navždy, nestarne a ani sa nepominie, preto čítanie a študovanie Božieho slova (Biblie) je dôležité pre duchovný rast človeka. Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa ďalších úspechov! 

Autor: Eva Mihočová - všetky články od tohto autora (1)
Vzor matiek
16.03.2018 | História | | Čítanosť(4583)
Vzor matiek
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(6470)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (12)
08.04.2015 | Duchovné články | Prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD. Rodina v učení pápeža Jána Pavla II. (Pastorálna reflexia) | Čítanosť(6323)
Cyklus zamyslení – v Roku rodiny (12)

všetky súvisiace články (51) »

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace správy (7) »

všetky súvisiace fotogalérie (1) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε