www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=10
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Ikos, Basileia, Boh - je vševediaci.     pohľadnice

01.09.1997 | Doc. PhDr. Pavol Dancák, PhD. | Čítanosť(11383)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Liturgia a výchova

Liturgia a výchova

Pokus redukovať výchovu na aktuálnu záležitosť obdobia detstva alebo mladosti sa dostáva, ako dúfame, na marginálu výchovného úsilia. Výchova nie len odovzdaním vedomostí, zvlášť nie je odovzdaním len tých vedomostí, ktoré sú potrebné pre uspokojenie každodenných potrieb (nielen z chleba žije človek). Práve v situácií globálneho ohrozenia, v ktorej sa dnes ľudstvo nachádza, výchova sa javí ako „príspevok k hľadaniu východiska z krízovej situácie“ (R. Palouš). Prinajmenšom od Sokratových čias je výchova úsilím o pozdvihnutie mravov, teda nemôže byť určená len pre ranné obdobie života človeka. Dnes, keď už iba nedostatočne informovaní ľudia nehovoria o kríze ľudského spoločenstva, je najvyšší čas venovať pozornosť výchove ako aktuálnej záležitosti v celom ľudskom živote.

Cirkev je svojím poslaním a svojou podstatou učiteľka. „Naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal“ (Mt 28, 20). Cirkev teda ohlasuje slovo života – Slovo Boha – vovádza, vychováva a ponúka ľudstvu, ale aj každému jednotlivému človekovi možnosť odpovedať na toto výchovné pôsobenie.

Modlitba Cirkvi nesie v sebe záchvev biblického Zjavenia, ktorý vyplýva z celku Pravdy a v nej dosahuje svoj vrchol. Preto všetky pravidlá modlitby začínajú trinitárnou invokáciou a obsahujú vyznanie – Credo (Evdokimov). Individuálnu, súkromnú modlitbu – oslavnú, prosebnú alebo ďakovnú – inšpiruje predovšetkým nejaká súkromná potreba. Liturgická modlitba nás však už od začiatku vovádza do celku, modliaci sa vstupuje do kolégia v zmysle slova „liturgia“, ktoré označuje spoločné dielo.

V prvom rade ekténie vyvádzajú veriacich zo seba k celému zhromaždeniu, ale aj k neprítomným, k trpiacim aj umierajúcim. Modlitba zahŕňa mesto, národy, ľudstvo a prosí o pokoj a jednotu. Akákoľvek izolácia a individualistická separácia zaznieva falošne v tejto veľkolepej a dokonalej symfónii. Každý človek formovaný liturgiou zo skúsenosti vie, že nemôže byť pred Bohom sám – „jeden druhého a celý svoj život Kristu Bohu oddajme“. Vie, že sa usiluje o vlastné vykúpenie a pre iných a s inými. Prídavné meno „liturgický“ nikdy nevyjadruje niečo akýmkoľvek spôsobom jednotlivé či osamotené. Liturgia pôsobí ako škola, dáva orientáciu (N. Gogoľ), učí opravdivému vzťahu medzi mnou a inými. Umožňuje nám pochopiť slová „miluj blížneho ako seba samého“ a ponúka nám možnosť vyjsť zo seba, otvoriť sa pre druhých a tak robí našu modlitbu modlitbou celého ľudstva. Vďaka nej sa osud každého človeka stáva blízkym aj pre mňa. Liturgia takto očisťuje a vyvádza zo zajatia tieňa a klamu subjektivizmu a relativizmu. Plná zdravých citov oslavuje, prosí, ďakuje a obetuje svojou formou zdokonalenou priebehom stáročí a mnohými pokoleniami, ktoré sa modlili tým istým spôsobom. Slová liturgickej modlitby opakované cez celé dlhé veky dýchajú nespočetnými ľudskými životmi. V liturgii zaznieva hlas sv. Jakuba, sv. Jána Zlatoústeho, sv. Bazila Veľkého, sv. Cyrila a Metoda a mnohých ďalších, ktorí sa modlili tie isté modlitby a nechali na nich stopy svojho adorujúceho ducha. Tento hlas nám pomáha nájsť ich entuziazmus a pripojiť sa k ich modlitbe. Liturgická modlitba je mierou a pravidlom každej modlitby (P. Evdokimov) a prebúdza osobnú, spontánnu modlitbu, v ktorej človek slobodne hovorí (spieva) so svojím Pánom. Liturgia učí tak, že na nikoho nezabúda, každého oslovuje po mene, každý je vyzvaný, aby vyznával Credo. V rámci liturgie práve vyznanie kladie dôraz na najosobnejší akt, ktorý nikto nemôže vykonať za mňa. Texty modlitieb vyvádzajú človeka k bezprostrednému a intímne dôvernému rozhovoru, ktorý odhaľuje jeho hodnotu vo vzťahu k sebe, k iným, k svetu a k Bohu.

Autor: Doc. PhDr. Pavol Dancák, PhD. - všetky katechézy od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε