www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=197
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Cherubínska pieseň, Klarisky, Krst.     pohľadnice

01.04.2002 | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(11733)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Začíname spoločne pristupovať k Bohu

Začíname spoločne pristupovať k Bohu

Na začiatku svätej liturgie kňaz okiadza celý chrám. Ten sa napĺňa príjemnou vôňou nového Božieho kráľovstva. Dym sa vznáša v chráme ako symbol Svätého Ducha, ktorého kňaz vzýva pred prestolom v modlitbe Kráľu nebeský. Nasleduje zvolanie „Požehnané kráľovstvo Otca i Syna i Svätého Ducha ...“ a liturgia sa začína oslavou cieľa celého Božieho ľudu – Kristovho kráľovstva. Nasledujú prosby veľkej ekténie, v ktorých prosíme o dary potrebné pre náš každodenný život. Tak sa postupne slovami „... modlime sa k Pánovi“ a „Pane, zmiluj sa“ pokorne približujeme k Bohu. Tým symbolizujeme Boží ľud – Izrael, ako stúpa po ceste do večného mesta – Jeruzalema.

Túto skutočnosť ešte viac pripomínajú antifóny. Sú to žalmové verše s refrénmi, ktoré ospevujú Boha a svätých. Podobné piesne si spievali aj Židia, keď prichádzali do Jeruzalema na slávnosti. Niektoré sviatky majú svoje vlastné antifóny, čím nás viac upriamujú na prežívanie tohto okamihu našej spásy. Nedeľa má špecifické postavenie v liturgii. Pripomína nám totiž Paschu, čo sa odzrkadľuje aj v inej skladbe antifón. Medzi troma antifónami sa spieva malá ekténia, počas ktorej ľud sedí. Aj to znázorňuje cestu, keď človek po únave pochodu si musí odpočinúť.

Po druhej antifóne Cirkev vložila do liturgie od roku 535 jeden z najkrajších spevov na oslavu Ježiša Krista vyjadrujúc vieru v jeho božstvo i človečenstvo: „Jednorodený Synu i Božie Slovo, nesmrteľný a predsa si pre našu spásu prijal telo ... Ako jeden vo svätej Trojici, v sláve rovný s Otcom i Svätým Duchom, spas nás.“ Tým jasne dala najavo do jednej z najživších častí kresťanského života vieru v božskú i ľudskú prirodzenosť Ježiša Krista.

Posledná antifóna povzbudzuje veriacich k vstupu do Božej prítomnosti, lebo sú už blízko. V nedeľu a mnohé sviatky sa ako tretia antifóna spievajú blaženstvá. Pre mnohých sú to najkrajšie Ježišove slová: „Blažení chudobní v duchu ... plačúci ... tichí ... lační a smädní po spravodlivosti ... milosrdní ... čistého srdca ... tí, čo šíria pokoj ... prenasledovaní pre spravodlivosť ... Radujte sa a jasajte, lebo máte hojnú odmenu v nebi“ (Mt5,3-12).

Zdroj: Slovo 04/2002
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky katechézy od tohto autora (11)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε