www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=206
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Akolyta, Biskup, Akaftistnik.     pohľadnice

01.08.2002 | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(11735)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vyznajme svoju vieru

Vyznajme svoju vieru

Po Cherubínskej piesni nasleduje ekténia. Dnes sa z nej berú len prvé dve prosby. Skladá sa z dvoch častí. V prvej prosíme za predložené vzácne dary, za chrám a veriacich v ňom, za oslobodenie od zla a za našu záchranu a spásu. Druhá časť obsahuje prosby o dary z Božej milosti. Prosíme o svätosť našich dní, o anjela pokoja, odpustenie a oslobodenie z hriechov, dobro duše a pokoj vo svete, o kajúcnosť a pokojné zavŕšenie života v Božej bázni. Kňaz sa počas týchto prosieb modlí modlitbu nad obetovanými darmi. V nej prosí Boha, aby prijal túto obetu tak, ako prijíma obety chvály od tých, ktorí ho vzývajú celým srdcom. Ako prejav prijatia prosí o Božieho Ducha milosti, ktorého vzýva nielen nad obetovanými darmi, ale aj nad tu prítomným ľudom.

Tak, ako bol veľký vchod s obetnými darmi prejavom našej spolupatričnosti s nebeskými silami, tak je bozk pokoja prejavom našej vzájomnej jednoty Božej rodiny tu na zemi. Je prejavom vzájomnej lásky, lebo len v nej môžeme jednomyseľne vyznávať Otca i Syna i Svätého Ducha, Trojicu jednopodstatnú a nedeliteľnú. Počas tohto spevu sa veriaci až do 11. storočia objímali. Dnes je táto prax v latinskej cirkvi zachovaná v podobe podania rúk, u nás je to objatie, ale iba kňazov pri prestole.

Počas tohto spevu kňaz sa pokloní a bozká sväté dary, pričom hovorí: Milujem ťa Pane, moja sila; Pane, opora moja , útočište moje. A diakon vyzve veriacich k vyznaniu viery slovami: Dvere, dvere, premúdrosť vnímajme. V prvotnej Cirkvi sa v tomto okamihu zatvárali chrámové dvere, aby tí, ktorí neboli ešte veriaci, alebo boli vylúčení zo spoločenstva, nemali účasť na týchto tajomstvách viery a Eucharistie.

Symbol bol do liturgie zaradený v prvej polovici 6. storočia. Vtedy bolo v Cirkvi obdobie veľkých dogmatických sporov. My používame Nicejsko-carihradské vyznanie viery, ktoré pochádza zo 4. storočia. V počiatkoch cirkvi sa symbol viery recitoval pri slávení svätého krstu, čo sa udržalo dodnes. V liturgii nám slúži aj ako obnovenie krstných sľubov. Týmto vyznaním viery sa bezprostredne pripravujeme na príchod Boha na zem.

Zdroj: Slovo 08/2002
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky katechézy od tohto autora (11)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε