www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=215
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Doxa, Bazilika, Proskomídia – „Bože,....     pohľadnice

01.06.2002 | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(12544)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ježiš otvoril ústa a učil ich

Ježiš otvoril ústa a učil ich

Počas spevu Trojsvätej piesne kňaz s doprovodom odchádza k hornému stolcu, kde zvolá: „Pokoj všetkým!” Týmto pozdravom po svojom vzkriesení pozdravil apoštolov sám Ježiš Kristus. Skutočný pokoj môžeme dostať len od Krista, a keďže kňaz znázorňuje Krista, preto môže udeľovať tento Boží pokoj. Biblický ráz bohoslužby zvýrazňuje prokimen, pozostávajúci z jedného alebo dvoch veršov Svätého Písma. Zvyčajne ide o Dávidov žalm. Po ňom nasleduje čítanie z listov alebo Skutkov svätých apoštolov. Tieto listy neboli adresované len veriacim svojej doby, ale tak, ako Evanjelium Ježiša Krista, sú nadčasové a platia aj dnes. Po nich ľud spieva trojnásobné „Aleluja” s veršami. Je to vlastne odpoveď ľudu na čítanie.

Nasleduje najväčší okamih liturgie katechumenov – Kristus v osobe kňaza opakuje svoje slová večného života. Dôležitosť tohto momentu symbolizujú aj zapálené sviece v rukách posluhujúcich, ktorí ich držia v blízkosti evanjeliára, aby tak zvýraznili osobu Krista, ktorý je svetlom sveta. Veriaci sa pred čítaním vnárajú znovu do Božieho pokoja a tak pred ním, ako aj po ňom spievajú „Sláva tebe, Pane, sláva tebe.” Po Evanjeliu nasleduje homília.

Liturgia katechumenov sa pomaly dostáva k svojmu záveru. Ekténia, ktorá nasleduje po Evanjeliu, dáva priestor všetkým veriacim, aby ešte raz prosili Boha. Do tejto ekténie môžu byť zaradené prosby za rôzne úmysly. Tieto prosby voláme úpenlivými, lebo majú vychádzať z akútnej potreby nielen jednotlivca, ale celej spoločnosti a celého sveta. Ich dôležitosť vyjadrujeme trojitým „Pane zmiluj sa“. Tak sa liturgia, ktorá bola aktuálnou pred niekoľkými stáročiami, stáva živou aj dnes. Keď prosíme za ľudí tohto sveta, napĺňame podstatu cirkvi, pretože sme sa skrze krst stali vyvoleným Kristovým kňazstvom – jeho ľudom. Ak sa slávi liturgia vo výročné dni zosnulých, možno na tomto mieste brať špeciálnu ekténiu za nich z panychídy. Po nej nasleduje ekténia za katechumenov, ktorí sa pripravujú na krst.

Zdroj: Slovo 06/2002
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky katechézy od tohto autora (11)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε