www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=49
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 16. júl 2024     Meniny oslavuje: Drahomír

Zoεpédia - náhodný výber: Časoslov, Prikrývadlá, Sviatok nášho najsla....     pohľadnice

01.09.1998 | ThDr. Michal Hospodár, PhD. | Čítanosť(11379)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Liturgická úcta našim apoštolom

Liturgická úcta našim apoštolom

Všeobecne možno konštatovať, že životy svätých patrili a patria k obľúbenému duchovnému čítaniu veriacich. Veď ide o sledovanie života tých, ktorí vo svojich podmienkach dokázali vybojovať víťazný boj so svojimi slabosťami a pomocou milosti Božej stali sa vzormi kresťanského života pre iných.

Jedenásty máj nám podľa východného kalendára ponúka príležitosť zacieliť pozornosť na solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda, svätcov a učiteľov, ktorí majú pre našu cirkev prvoradý význam. V ten deň totiž slávime ich spoločnú pamiatku a spolu so 14. februárom, 6. aprílom a 5. júlom dotvárame im bohatú liturgickú úctu, ktorú si od nás právom zaslúžia. Pokúsme sa práve cez liturgické texty (tropar a kondák) zostavené na ich počesť vniknúť do ich životných osudov.

Tropar na deň skonu sv. Konštantína Filozofa sa k nám prihovára takto:

“Od mladosti vyvolil si múdrosť za družku svojho života, s ňou si kráčal za volaním Božieho slova...“ Vieme z dochovaných prameňov (ŽK III), že Konštantín už ako sedemročný vyvolil si múdrosť za spoločníčku života a ostal jej celý svoj život verným ženíchom. Na jeho mladosť sa priliehavo vzťahujú slová z knihy Múdrosti: Skvúca je a nevädnúca múdrosť, ľahko uzrú ju tí, čo ju milujú, nájdu ju tí, čo ju hľadajú (Múd 6, 12). O ňom zaznamenal životopisec toto presvedčivé svedectvo: „Vrátil sa z hluku do samoty. Odišiel na Olymp k Metodovi, svojmu bratovi, modliac sa bez prestania k Bohu a rozprávajúc sa s knihami“ ŽK. Konštantín usilovným štúdiom filozofie a Svätého písma sa vypracoval na jedného z najvzdelanejších mužov svojej doby. Systematizoval vieru a vedu a dokázal, že dôsledné poznanie otázok sveta neodporuje viere, ale harmonizuje s ňou a vieru podporuje. Svojím snažením po múdrosti splnil cieľ, ktorý si stanovil: obnoviť stratenú česť pradeda Adama, t. j. pripodobniť sa stavu prvotnej rajskej blaženosti, kde mal človek vliate poznanie a upevnenú vôľu k dobrému.

Idea nie je veľmi užitočná, ak sa nezviditeľní v praxi. Praktickú stránku života Konštantína vyzdvihuje kondák: „Pravým a bohuoddaným učením osvecoval si svet lúčmi Božej pravdy, celý vesmír si pojal do svojich modlitieb, blahoslavený otec Cyril, rozsieval si najjasnejšie Božie slovo...“ Konštantín naplnený radostnou zvesťou o spáse v Kristovi a vedený apoštolskou horlivosťou vykonal s pomocníkmi ohromné dielo evanjelizácie. Stal sa duchovnou sviecou, od ktorej sa odpaľujú všetky ostatné  duchovné svetlá v historickom slede nášho teritória „...a bohumilými zázračnými skutkami svietil si ako svieca v temnotách“ – uzatvára myšlienku kondák.

Nie menej výstižné aj keď rozdielne sú liturgické texty zostavené na deň skonu sv. otca nášho Metoda. Tropar neoslavuje ľudské kvality Metoda, ale obracia sa priamo k Bohu. Veriaci v ňom prosia, aby nám Kristus udelil milosti, odpustil hriechy a otvoril nám bránu do kráľovstva Božieho. Nám, ktorí dnes uctievame zosnutie učeníka tvojho Kriste, daruj z výsosti svoje nevyčerpateľné milosti, otvor nám bránu do svojho kráľovstva, vysloboď nás z okov mnohých hriechov na príhovor tvojho učeníka Metoda. Zvesť evanjelia hlásaná Metodom tak nadobúda svoje duchovné ovocie v zbožštení človeka a to za pomoci nebeského príhovoru nášho prvého arcipastiera.

Aktuálnym vyzvaním na úctu a oslavu sa k nám prihovára kondák, ktorý nechce dovoliť, aby verní zabudli na svojho svätého biskupa. Označuje Metoda ako: ctiteľa a služobníka Najsvätejšej Trojice a horlivého obrancu pravej viery. A tí, ktorí iných priviedli k pravej viere, dostávajú odmenu od Boha vo večnosti a na zemi si zaslúžia trvalú úctu a spomienku.

Najznámejšími liturgickými textami sú tropar a kondák na ich spoločný sviatok 5. júl. Tie isté sa používajú aj na spomienku 11. mája. Spoločný sviatok je vyvrcholením liturgickej úcty našim vierozvestom a menlivé časti zostavené na tento deň sú syntézou doteraz povedaného.

Tropar: Svätý Cyril a Metod, horliví a Bohu oddaní apoštoli, učitelia slovanských národov, proste nášho Vládcu, aby s Cirkvou zjednotil všetkých Slovanov a upevnil ich v pravej viere. Nech dá mier svetu a spasí naše duše.

Kondák: Vzdajme úctu našim dvom učiteľom. Oni nám preložili sväté Písmo a odkryli pramene poznania Boha. Hojne z neho dnes čerpáme a vás, svätý Cyril a Metod, velebíme. Vrúcne orodujte za naše duše, lebo stojíte blízko prestola Najvyššieho.

Zdroj: Slovo 09/1998
Autor: ThDr. Michal Hospodár, PhD. - všetky katechézy od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε