www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=50
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 16. júl 2024     Meniny oslavuje: Drahomír

Zoεpédia - náhodný výber: Rizy, Komunita, Jubilejný rok.     pohľadnice

01.07.1998 | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(11489)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„... ktoré sa za vás láme“

„... ktoré sa za vás láme“

Azda viete, že naša liturgia je silne pavlovská, čo sa týka alúzií, parafráz alebo priameho použitia textov Svätého písma. To znamená, že má záľubu v tom, že sa opiera prednostne o svätého Pavla. Napríklad: modliť sa v pokoji, za pokoj zhora, modliť sa za svetských predstavených, mnohé požehnania, všetky doxológie, prinášať vďakyvzdávania a v neposlednom rade slová ustanovenia (alebo premenenia), to všetko sú výrazy z Pavlových listov.

V prvom liste Korinťanom (11, 24) podáva svätý Pavol svoju správu o Eucharistii. Píše: „...a povedal: Toto je moje telo, ktoré je pre vás...“ A poznámka pod čiarou nás informuje V niektorých rukopisoch: „ktoré sa láme (dáva) za vás.“ A tie „niektoré rukopisy“ nie sú nič menej ako známy Sinajský kódex pochádzajúci zo 4. storočia a nachádzajúci sa v Sankt-Peterburgu. Okrem toho známy protestantský preklad (biblisti vedia, že tieto preklady sú veľmi cenené práve kvôli istému jazykovému a prekladateľskému fundamentalizmu) prof. Roháčka, ktorý má podtitul z pôvodných jazykov, tiež uvádza láme. Tak isto tvorcovia slovenského ekumenického prekladu uviedli tento variant vo svojom diele.  A. M. Schmaus vo svojej dogmatike hovorí: „... možno predpokladať, že pavlovský text predstavuje najstaršiu formu kerygmy ustanovenia eucharistie a je najbližšie k udalosti ...“ (Sviatosti s. 153). To znamená: je najstarší!

A že to nie je dajaký nezmysel ani v súvislosti so slovami toto je moje telo, to uvidíme z nasledujúceho.

Každý prorok v Izraeli musel dokázať, že je pravým prorokom, že jeho poslanie pochádza od Boha. Nebudeme sa pre obmedzený priestor, zaoberať inými dôkazmi, ale jedným z dôležitých úkonov proroka bolo prorocké znamenie (signum propheticum), ktoré sa, samozrejme, muselo vyplniť. A toto prorocké znamenie má jednu dôležitú vlastnosť: udalosť, ktorú predstavuje alebo oznamuje, nastáva prakticky už vtedy, keď sa ono ešte len koná. Preto proroci neraz po ňom dodávajú: Pán povedal a stalo sa. To znamená: v našom časovom ponímaní je možno udalosť ešte veľmi ďaleko, ale ona sa už stala! Boh ju vidí vo svojej ustavičnej prítomnosti. Tak, napríklad povie Samuel Šaulovi: „Pán dnes odtrhol od teba kráľovstvo...“ (1 Sam 15, 28) – a predsa Šaul kraľoval po tejto udalosti ešte niekoľko rokov. My s naším zmýšľaním by sme povedali, že to nebolo „dnes“. A jednako bolo! Preto mohol napríklad Ježiš povedať Židom: „Váš dom vám ostáva pustý“ (Lk 13, 35; Mt 23, 38). Hoci sláva Pánova ešte vtedy z ich domu (chrámu) neodišla a udalosti zničenia chrámu boli ešte ďaleko, Ježiš už o tom hovorí ako o hotovej veci. Tak isto učia teológovia o tzv. sviatostiach starého zákona. Ony neboli účinné samy v sebe, ale vzhľadom na vykupiteľskú smrť Ježiša Krista, hoci tá bola časovo ešte veľmi ďaleko! (Ide napr. o úkon kajúcnosti s baránkom, obriezku atď.)

A úkon premenenia chleba a vína je prorockým zamením par Excellence. Keď Ježiš povedal: toto je moje telo, už to naozaj bolo jeho telo. Ináč by musel povedať: toto bude moje telo. A potom už nie je dôležité, aké slovo nasleduje, lebo v tej chvíli sa to telo skutočne dáva, obetuje alebo láme. Lebo Ježiš „vzal chlieb, vzdával vďaky, lámal...

Keď sme 27. októbra 1996 slávili v Ríme Eucharistiu pri príležitosti 350. výročia Užhorodskej únie za prítomnosti Svätého Otca, anglický a taliansky  text liturgie bol presným prekladom slova lomimoje – broken – spezzato.

Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky katechézy od tohto autora (4)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε