www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=52
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Ježišova modlitba, Iniciácia – aspekty ..., Trojica - dogma Najs....     pohľadnice

01.10.1998 | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(13253)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„Dvere“

„Dvere“

Netreba zdôrazňovať, že mnoho symboliky, ale aj celkom praktických úkonov, nám vo svätej liturgii uniká. Dnes ich nechápeme nielen preto, že naša mentalita sa veľmi vzdialila od zmýšľania pravých „východniarov“. je to aj našou vinou, že nám ich nikto nevysvetlí. Pravda, zavše ich aj my sami apriori odmietame, ba azda sa za ne hanbíme. A práve ony ukazujú jedinečnú starobylosť našej liturgie.

Zvolanie Dvere, dvere, premúdrosť vnímajme, bol v prvotnej cirkvi povel pre „ostiárov“ (strážcov dverí), aby strážili dvere; žiaden z nepokrstených už nesmel vojsť do liturgického zhromaždenia, aby vyznanie viery a mystérium, ktoré nasledovalo, ostalo utajené pred neveriacimi. To malo hlboký súvis práve s prvou časťou liturgie, ktorá bola aj pre katechumenov. Tí však po homílii, prosbách a modlitbe nad nimi museli z chrámu odísť. Tak prísne sa zachovávala tzv. disciplína arcani (arcanum = tajomstvo, lat.), a to podľa Ježišovho príkazu, aby sa sväté veci nezneuctili posmievačmi (Mt 7, 6). Neskôr, masovým vstupom národov do cirkvi, keď sa už nedal robiť prísny a individuálny katechumenát so žiadateľmi o krst, prišlo k určitému uvoľneniu tejto disciplíny. Tak to poznáme aj dnes. Pomaly sa prestalo rozumieť i tejto výzve, čím toto zvolanie dostalo len akési symbolické zafarbenie. Mikuláš Kabasilas (+ 1380), známy byzantský duchovný autor, ho vysvetľuje, ako výzvu, aby veriaci otvorili všetky dvere, najmä „ústa a uši pre Božiu múdrosť.“ Iné vysvetlenie hovorí, že je to výzva, aby sme strážili dvere svojho srdca, kde už prebýva láska Kristova, aby doň nevnikol nepriateľ a vrah tejto lásky. A istotne existujú aj iné symboliky. Napriek tomu, že sú pekné a pravdivé, je zbytočné „zjemňovať“ si toto zvolanie rôznymi exegézami, ak jeho pôvodný význam bol celkom praktický.

Pravdaže, hneď počujeme námietku: dnes by sa to nedalo a nemohlo tak robiť, cirkev musí byť otvorená atď. Pýtam sa: robíme liturgiu len pre „dnes“? Čo nie je dnes, zajtra môže byť úplne normálne. Nepochybujme, že prvotná cirkev je i pre nás najlepšou učiteľkou praxe.

Niečo podobné sa stalo aj s „bozkom pokoja“. Dnes už ostal iba medzi kňazmi. V prvotnej cirkvi však bol najbežnejším a veľmi mocným znakom pokoja, ktorý si kresťania vymieňali medzi sebou pri slávení Eucharistie. Bol to však, ako často hovorí Pavol na konci listov, „svätý bozk“! Vieme si predstaviť ten chaos, keď by sa to „bez varovania“ zaviedlo v bežných farských zhromaždeniach, kde jeden – povedzme – nemá vieru a druhý nevie, čo sa tam vôbec deje?! A predsa cirkev tieto texty o „bozku“ číta a neodstráni ich – veď príde čas ...

A že tie dvere nie sú ani dnes až taká hlúposť, potvrdzuje aj nedávna skúsenosť z jedného nášho chrámu. Uprostred homílie vošli zrazu do chrámu dvaja „parobci“ a namierili si to rovno do prvej lavice. Sadli si a nevyberavo a nahlas začali komentovať kázeň. Ľudia stuhli a nevedeli, čo robiť. A keď to potom kňaz rozprával svojmu spolubratovi, ten poznamenal: „ ... no azda pomaly prichádza čas, keď bude treba strážiť dvere, ako v prvotnej cirkvi, aby sa zabránilo znesväteniu tajomstiev viery.“ Mnohí môžu potvrdiť, že keď sme boli v seminári v Bratislave, zažili sme toho s nevítanými návštevníkmi cerkvi z „Mamuta“ až-až.

Naozaj, ako to riešia iné preklady? Nuž smola, vo všetkých samé „dvere.“ Drahí veriaci, nechcime byť originálni na nesprávnom mieste. Naše „dvere“ nestratili nič z aktuálnosti. Skôr azda my sme trochu stratili zo zdravého evanjeliového radikalizmu.

Zdroj: Slovo 10/1998
Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky katechézy od tohto autora (4)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε