www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?katechezy&id=53
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Liturgické katechézy

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgia, Ikonoklazmus, Jakubova liturgia.     pohľadnice

01.09.1998 | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(12460)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Trojica nerozdielna alebo nedeliteľná?

Trojica nerozdielna alebo nedeliteľná?

Pred vyznaním viery i na výzvu „Vzdávajme vďaky Pánovi“ odpovedá ľud aklamáciou na Trojjediného Boha: ... Trojicu jednopodstatnú a nedeliteľnú, resp. Trojici jednopodstatnej  a nedeliteľnej.

Doterajšia odpoveď znela v záverečnom slove: ...nerozdielnu/nerozdielnej.

Otec Tomáš Špidlík vo svojej knihe Spiritualita křesťanského Východu hovorí: „Pri výklade viery v Trojicu sa stretávame s dvojakým chápaním, i keď je pravda, že tento rozdiel sa nesmie preháňať: chápane alexandrijsko-latinské a grécke. To prvé pochádza od Augustína a Boethia: Tieto tri osoby sú jeden Boh ... a všetko je (v nich) jedno okrem toho, kde sú vzťahy protikladné. (Jednoduchšie povedané, žiadna osoba nie je druhou, t.j. Otec nie je Syn ani Duch, Syn nie je Otec atď. (pozn. autora.) Naproti tomu grécki Otcovia ostávajú verní slovníku Nového zákona: názov ho teos, Boh, sa ponecháva Otcovi nášho Pána Ježiša Krista (Rim 5, 6; 2 Kor 11, 31; Ef 1, 3). Funkcia jednotlivých Osôb zodpovedá miestu, aké majú vo vnútri Najsvätejšej Trojice; tu sa prejavuje, akú hodnotu má pre spásu ľudstva tajomstvo Trojice.“

Takzvané Atanázovské vyznanie viery, ktoré je najjasnejšou formuláciou o tajomstve Najsvätejšej Trojice a Vtelenia tento náš „problém“ opisuje takto: „... uctievame jedného Boha v trojici a Trojicu v jednote bez zmiešania Osôb ... iná je totiž osoba Otca, iná Syna, iná Ducha Svätého...“

Všetky pokusy veľkých teológov a svätých otcov yvsvetliť, viac či menej úspešne, toto najväčšie tajomstvo anšej viery, majú spoločný základ: Osoby vo vnútri Trojice sú odlišné, teda rozdielne, ale Trojica ako jednota je nedeliteľná.

Krátky slovník slovenského jazyka pri hesle rozdielny hovorí: majúci odlišné vlastnosti. Spätne: nerozdielny = nemajúci odlišné vlastnosti – a to, ako sme videli z predchádzajúceho vysvetlenia o trojici neplatí. Teda doterajší výraz „nerozdielna“ (azda by sa dal pripustiť výraz „nerozdeliteľná“, čo by však bolo trochu ťažkopádne) sa nijako nedal akceptovať. Práve z tohto dôvodu, aby sa presne vyjadrila táto hlboká pravda našej viery. Do dogmatického vyjadrovania sa totiž našou nepozornosťou veľmi ľahko vkradne nepresnosť (potom sa žartom hovorí, že správna dogmatická kázeň má obsahovať aspoň tri bludy). Pri terajšom preklade sme chceli zabrániť, čo i len náznak čohosi takého.

V tom nám dávajú za pravdu aj iné preklady. Nemčina ako obzvlášť cenený jazyk modernej teológie, používa slovo unteilbare, taliančina indivisibile, gréčtina achóriston, a podobne aj iné: všetky teda používajú ten istý výraz: nedeliteľný!

Zdroj: Slovo 09/1998
Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky katechézy od tohto autora (4)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε