www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?publikacie&id=44
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Publikácie

Dnes je: 12. júl 2020     Meniny oslavuje: Nina

Zoεpédia - náhodný výber: Cherubínska pieseň, Kríž - prenesenie Kr..., Kadideľnica.     pohľadnice

28.06.2003 | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(3406)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

ThDr. Emil Korba

Dokument: (cca 254 kB)
Anotácia:

Je veľa krásnych vzorov oddanej lásky k Bohu, Cirkvi, k národu i vlasti. Náš vďačný ľud dlho a rád z pokolenia na pokolenie odovzdáva zástavu spomienok, lásky i vďaky našim rodoľubom, ktorý tu medzi nami žili a pôsobili. Jedným z tých, ktorý si zaslúži našu vďačnú úctu je ThDr. Emil Korba, kňaz, básnik, publicista, redaktor a rodoľub.

V 49. roku života - 27. októbra 1978 – však náhle dotĺklo jeho šľachetné srdce v mieste jeho narodenia – v Bardejove. Všetkých nás, ktorí sme ho poznali, táto správa o jeho úmrtí sa hlboko dotkla a dlho nám trvalo, pokiaľ sme sa zmierili s tým, že náš drahý otec Emil už nie je medzi nami. Fyzickým skonom sa uzavrel kruh jeho ľudského, kňazského a tvorivého života. Zostalo tu len jeho básnické dielo, ktoré vychádzalo z hlbín jeho šľachetného kňazského srdca a z nepopierate ľne bohatého básnického talentu, ktorým s rovnakou láskou oslavoval Stvoriteľa i korunu jeho stvoriteľského diela – človeka. Taktiež jeho ďalšia bohatá literárna aktivita i vzorne usporiadaná archívna dokumentácia, ktoré po ňom zostali.

Našu spomienku na tohto vzácneho človeka a kňaza uvádzame pri príležitosti, keď v októbri tohto roku uplynie 25 rokov od jeho smrti a v júni 50 rokov od kňazskej ordinácie.

Pri týchto jeho významných výročiach preto aj touto publikáciou, s úprimnou vďačnosťou a úctou približujeme život a dielo tohto zaslúžilého kňaza a novinára po všetkých stránkach jeho plodného života.

Za nevšednú pomoc a poskytnutie písomných dokumentov z jeho pozostalosti tu vyslovujem vďaku Alžbete Terjékovej, rodenej Korbovej a Gabrielovi Korbovi z Bardejova, sestre a bratovi ThDr. Emila Korbu.

Za starostlivé posúdenie rukopisu tejto personálnej monografie ďakujem Mgr. Andrejovi Kaputovi zo Svidnika a PhDr. Valérii Juríčkovej z Prešova.

 
Autor
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky publikácie od tohto autora (25)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε