www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=102
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Žaltár, Kaplnka, Breviár.     pohľadnice

23.12.2001 | Čítanosť(3766)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Radosť veriacich v Humennom - Pod Sokolejom

Radosť veriacich v Humennom - Pod Sokolejom

Nedeľa 23. 12. 2001 sa hlboko vryje do pamäti všetkých gréckokatolíckych veriacich z farnosti Humenné – Pod Sokolejom, ale zvlášť obyvateľom bývalej obce Valaškovce. Od roku 1990 nám ako miesto bohoslužieb slúžil vestibul Základnej školy na ul. SNP 1, kde nám historicky prvú sv. liturgiu slávil o. Milan Chautur, terajší košický exarcha. Za dvanásť rokov sa v našom „provizórnom chráme“ vystriedalo niekoľko duchovných otcov, na ktorých všetci naši veriaci vďačne spomínajú, ako napríklad o. Milan Chautur, o. Roško, o. Kitľan, o. Kormaník, o. Jakub, o. Čitbaj, o. Zorvan, o. Šarišský, o. Mrakava, o. Onderko a ďalší. Taktiež si s láskou pri tejto slávnostnej príležitosti spomíname na dnes už nebohého prvého kurátora p. Stanka ako aj na prvého miništranta Marcela Drozda, ktorý už žiaľ tiež nie je medzi nami.

V spomenutú nedeľu slúžili spolu s naším správcom farnosti o. Antonom Uhrínom ďalší piati kňazi prvú sv. liturgiu v novom chráme, ktorý je zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi. V očiach mnohých, najmä starších, sa zaleskli slzy radosti a vďačnosti za túto chvíľu, na ktorú sme čakali od roku 1998, kedy sa tento chrám začal stavať. Starší obyvatelia z bývalej obce Valaškovce však tento okamih očakávali už od roku 1936, kedy boli presťahovaní zo svojej bývalej obce do Humenného.

Posviacka nového chrámu je plánovaná v tomto roku, je však potrebné dokončiť niektoré práce v samotnom chráme ako aj vonku.

Dňa 25. 12. 2001 prišli do našej farnosti Pod Sokolejom aj generálny vikár o. Ján Závacký a dekan o. Vladimír Capcara, aby spolu s naším kňazom odslúžili slávnostnú sv. liturgiu, pri ktorej spolu s veriacimi poďakovali za toto krásne dielo.

Ďakujeme všetkým za duchovnú a finančnú pomoc. Nech slúži tento nový chrám ľuďom na chválu a Bohu na slávu.

Slovo 2002, č. 3, s. 8.

Zdroj: Miroslav Chalachan

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε