www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1020
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. december 2020     Meniny oslavuje: Bibiana

Zoεpédia - náhodný výber: Heretik, Biblická kritika, Zvonica.     pohľadnice

27.05.2010 | Čítanosť(5865)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

Zoslanie Svätého Ducha v Rafajovciach

Zoslanie Svätého Ducha v Rafajovciach

V sobotu a v nedeľu 22. a 23. mája sa v Rafajovciach konala tradičná archieparchiálna odpustová slávnosť Zoslania Svätého Ducha. 

Sobotné popoludnie patrilo predovšetkým deťom a mladým ľuďom, pre ktorých boli v spolupráci s Hnutím kresťanských spoločenstiev detí eRko pripravené rôzne hry a súťaže, ale aj katechéza o daroch Svätého Ducha. Súčasťou programu prvého dňa bolo aj posvätenie vody pri prameni, moleben k Presvätej Bohorodičke, veľká večiereň, svätá liturgia s panychídou za zomrelých, ale aj večerný evanjelizačný program gospelovej skupiny Bazilea a o. Matúša Čekana, ktorý bol zakončený Eucharistickou pobožnosťou a požehnaním.

Nedeľné dopoludnie pútnici začali modlitbou svätého ruženca a Akatistom k Presvätej Bohorodičke, aby sa duchovne pripravili na slávenie archijerejskej svätej liturgie. Pred jej začiatkom prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ pri príležitosti 260. výročia posvätenia miestneho chrámu posvätil kópiu ikony Presvätej Bohorodičky, ktorá je v Rafajovciach uctievaná. Jej miesto bude v chráme, ale v budúcnosti bude slúžiť aj ako putovná ikona po farnostiach protopresbyterátu. Hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján Babjak SJ a koncelebrovali bratislavský eparcha Peter Rusnák a emeritný pomocný pražský biskup Ján Eugen Kočiš. Vladyka Peter v homílii okrem iného povedal, že je dobré, keď ľudia vedia cudzie reči, ale najdôležitejšie je, aby sme ovládali reč lásky, reč Ducha Svätého. Spevom liturgické slávenie sprevádzal Gréckokatolícky chrámový zbor bl. Pavla Petra Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného.

Otcov biskupov na pútnickom mieste privítal starosta obce Jozef Fedor a poďakoval im domáci duchovný otec Pavol Székely.

K pútnickému miestu v Rafajovciach sa viaže udalosť so zázračným obrazom – ikonou, ktorý ostal neporušený po požiari dreveného chrámu. V roku 1750 Rafajovčania s pomocou veriacich z celého okolia postavili nový murovaný chrám, do ktorého na hlavný oltár umiestnili zázračný obraz. Chrám zasvätili Narodeniu Presvätej Bohorodičky. Každoročne sa tu konajú odpustové slávnosti na sviatok Zoslania Svätého Ducha.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε