www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=1344
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 26. máj 2020     Meniny oslavuje: Dušan

Zoεpédia - náhodný výber: Exorcista (nižšie sv..., Liturgické gestá - b..., Slávnostná poklona p....     pohľadnice

09.03.2020 | Čítanosť(352)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Dôležité usmernenia a odporúčania prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu

Dôležité usmernenia a odporúčania prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu
V súvislosti s objavením sa prvých prípadov nákazy novým koronavírusom COVID-19 na Slovensku a na základe žiadosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o uplatnenie preventívnych opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu, ktorá bola adresovaná všetkým cirkvám a náboženským spoločenstvám na Slovensku, vydáva prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ nasledovné usmernenia, ktoré budú kňazi čítať 8. marca t.j zajtra pri svätých liturgiách:
 
Vyzývame veriacich, aby vo vlastnom záujme, aj v záujme ochrany zdravia ostatných veriacich, v prípade príznakov akéhokoľvek respiračného ochorenia zvážili účasť na svätej liturgii a ostatných bohoslužbách.
 
Z neúčasti na svätej liturgii v nedeľu a prikázaný sviatok ospravedlňuje nielen fyzická, ale aj morálna nemožnosť. Fyzická nemožnosť je napríklad choroba: keď človek pociťuje príznaky ochorenia, treba jednoznačne zostať doma.
 
Morálna nemožnosť je napríklad vtedy, keď niekto vo svedomí pociťuje, že účasť na svätej liturgii v danej situácii preňho môže znamenať ohrozenie života: objektívne môže ísť o starých a chronicky vážne chorých ľudí, o tých, čo sú po náročných operačných zákrokoch, o malé deti, o tehotné ženy, o ľudí, ktorí sa starajú o chorých, atď. V takýchto prípadoch môžu dané osoby zostať doma, a prenos svätej liturgie sledovať napríklad cez televízne, rozhlasové alebo internetové vysielanie. (www.logos.tv)
 
Nakoľko Eucharistia sa v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku podáva pod obojím spôsobom lyžičkou z čaše, rozhodol sa arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ pre preventívne opatrenie ohľadom podávanie Eucharistie, ktoré platí pre celé územie Prešovskej archieparchie. Inštrukcie, ktoré budú platiť od nedele 8. marca sú nasledovné:
 
1. Najprv príjmu Eucharistiu pod spôsobom vína deti, ktoré ešte neboli na prvú svätú spoveď. Eucharistiu príjmu z lyžičky.

 

2. Následne kňaz podáva Eucharistiu pod spôsobom chleba, rukou, ostatným veriacim na ruku (z diskosa, alebo inej bohoslužobnej nádoby). Veriaci majú k Eucharistii pristupovať tak, že predložia otvorenú dlaň vo výške hrude, kňaz položí Eucharistiu veriacemu na otvorenú dlaň a veriaci si ju sám vloží do úst pred kňazom. Prosíme upozorniť veriacich vopred, aby požili aj omrvinky, ktoré ostanú po prijatí na dlani.

 

3. Nakoniec, v mimoriadnych prípadoch, kedy veriaci nie sú schopní prijať Eucharistiu z dlane, kňaz im podáva Eucharistiu do úst rukou opatrne ako posledným.
 
Toto nariadenie je dočasné a jeho odvolanie bude včas oznámené.
 
Kňazov upozorňujeme, aby si pred slávením svätej liturgie dôkladne umyli a dezifinkovali ruky.
 
Je potrebné dbať na zvýšenú hygienu a častejšie upratovanie v chrámoch a pastoračných centrách. Na čistenie (kľučiek na dverách, lavíc, sedadiel, toaliet,...) je vhodné používať čistiace (dezinfekčné) prostriedky s virucídnymi účinkami. Organizovanie pútí a iných spoločných podujatí nad rámec bohoslužieb - s účasťou väčšieho počtu veriacich - sa odporúča dočasne odložiť. V chrámoch sa taktiež dočasne nariadzuje nepoužívať tetrapody s ikonami, ktoré si veriaci chodia uctiť bozkom, sväteničky so svätenou vodou pri vstupe do chrámu a taktiež odporúčame z lavíc odložiť spoločné predmety - knižky, ružence, atď. Košíky pre milodary nech sa nepodávajú z rúk do rúk. Prosíme tiež vynechať úkon uctenia si evanjelia bozkom počas utierne.
Zdroj: ISPA

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε