www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=20
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. december 2020     Meniny oslavuje: Barbora

Zoεpédia - náhodný výber: Vincentky, Martýr, Veľký utorok.     pohľadnice

24.04.2002 | Čítanosť(4137)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pedagógovia na gréckokatolíckom biskupstve v Prešove

Pedagógovia na gréckokatolíckom biskupstve v Prešove

Deň učiteľov a pracovníkov gréckokatolíckych cirkevných škôl sa uskutočnil v utorok 24. apríla 2002 v Prešove. Začal sa sv. liturgiou, ktorú v katedrále sv. Jána Krstiteľa slúžil biskup Ján Hirka. Po tejto liturgickej slávnosti sa učitelia a pracovníci cirkevných škôl stretli v aule Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty PU, kde pre nich žiaci Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila Veľkého v Prešove pripravili duchovno-kultúrny program. Za činnosť na poli vzdelávania a výchovy budúcich generácií odovzdal niektorým učiteľom a zamestnancom prešovský biskup Ján Hirka ďakovné listy a oceneným ale aj ostatným školským pracovníkom vyjadril svoju úprimnú vďačnosť. V mene všetkých pedagógov sa potom prihovoril riaditeľ gymnázia sv. Jána Krstiteľa v Trebišove Ján Bodnár, ktorý poďakoval otcovi biskupovi za jeho starostlivosť o cirkevné školy a ako prejav vďaky za jeho podporu odovzdal mu sošku slovanského svätca sv. Gorazda. Stretnutie na ktorom sa zúčastnil aj rektor Prešovskej univerzity Karol Feč, prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko a ďalší predstavitelia štátnej správy sa zakončilo v rezidencii biskupského úradu spoločným obedom.

Učiteľov Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty PU v Prešove prijal vo svojej rezidencii biskup Ján Hirka vo štvrtok 25. mája na sviatok sv. Marka, evanjelistu. Stretnutie sa začalo v kaplnke biskupského úradu, kde vedúci Katedry kresťanskej filozofie GBF PU Dr. Pavol Dancák zložil podľa cirkevných predpisov vyznanie viery pri príležitosti ukončenia doktorandského štúdia na Pápežskej akadémii v Krakowe v odbore filozofia. Potom si učitelia spolu s otcom biskupom uctili relikvie bl. biskupa Pavla Gojdiča v kaplnke katedrálneho chrámu. Navštívili aj ďalšiu kaplnku katedrálneho chrámu, kde sú uložené ostatky služobníka Božieho biskupa Vasiľa Hopku, ktorého proces beatifikácie prebieha v rímskej fáze. Postulátor procesu Ján Krehlík v krátkosti prítomných informoval o procese blahorečenia tohto pomocného prešovského biskupa. V rezidencii biskupského úradu sa pedagógom prihovoril otec biskup, ktorý okrem iného poukázal na veľký vzor pedagógov a vychovávateľov sv. Jána Bosca. Povedal, že pedagógovia katolíckych škôl sú nie len učiteľmi, ale aj vychovávateľmi, ktorí v duchu odkazu sv. Jána Boska majú k študentom pristupovať ako k partnerom. Dekan GBF PU František Janhuba poďakoval otcovi biskupovi za jeho starostlivosť o bohosloveckú fakultu a vyzdvihol predovšetkým tú skutočnosť, že práve vďaka jeho iniciatíve a úprimnej snahe o jej opätovné zriadenie ubehne práve desať rokov od času, kedy v jej novodobej histórii promovali prví absolventi. Povedal, že GBF je prvou katolíckou teologickou fakultou v bývalom Československu, ktorá otvorila brány denného štúdia posvätnej teológie aj laikom, rovnako mužom i ženám. Do dnešných dní promovalo na tejto fakulte viac ako 600 absolventov.

Slovo 2002, č. 6, s. 5.

Zdroj: Marek Pribula

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε