www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=24
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. december 2020     Meniny oslavuje: Barbora

Zoεpédia - náhodný výber: Svätyňa, Substancia, Biblistika.     pohľadnice

11.05.2002 | Čítanosť(4943)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Spomienka na biskupa Vasiľa Hopka

Spomienka na biskupa Vasiľa Hopka

V obci Hrabské v bardejovskom okrese sa v sobotu 11. mája 2002 uskutočnila Spomienka na svedkov viery. Práve v tento deň si totiž celá gréckokatolícka cirkev na Slovensku pripomína 55. výročie biskupskej vysviacky Božieho sluhu, Dr. Vasiľa Hopku, prešovského pomocného a neskôr svätiaceho biskupa.

Celej slávnosti predchádzala vo štvrtok 9. mája 2002 na sviatok Nanebovstúpenia Pána ako príprava na sobotňajšiu slávnosť posviacka nového oltára a obnoveného bohostánku, ktorú vykonal miestny duchovný správca otec Martin Zlacký.

Samotná slávnosť začala o 9.30 hod. slávnostným sprievodom z rodného domu otca biskupa Vasiľa ku chrámu svätého veľkomučeníka Demetera Solúnskeho, kde na pódiu bola slávená svätá liturgia Jána Zlatoústeho. Túto bohoslužbu spolu s otcom biskupom Jánom Hirkom spoluslávili o. Mons. Eugen Kočiš, generálny vikár pražského apoštolského exarchátu, obaja naši generálni vikári Mons. Ján Gajdoš a Mons. Ján Zavacký, biskupskí vikári Pavol Repko a Peter Sabol a množstvo gréckokatolíckych kňazov tak z Prešovskej eparchie, ako aj Košického apoštolského exarchátu.

Otec biskup v homílii zdôraznil život a osobnosť biskupa Vasiľa, pričom zvýraznil aj mučeníctvo a svedectvo viery mnohých iných našich veriacich, vďaka ktorým sa môže o našej krajine tu na východe Slovenska hovoriť ako o svätej zemi. Celú slávnosť sprevádzal spevom gréckokatolícky chrámový zbor z neďalekého Bardejova, ktorý svojím spevom vypĺňal aj chvíle pred samotnou slávnosťou.

Po záverečnom požehnaní vaše tisíc veriacich nielen z okolitých dedín a zúčastnení kňazi, bohoslovci a sestričky spolu s otcom Jánom Zavackým zaspievali Moleben k Presvätej Bohorodičke a tak ako je u nás zvykom, bola slávnosť zakončená myrovaním a slávnostným sprievodom k domu biskupa Vasiľa.

Na slávnostnom obede otec biskup odovzdal predstaviteľom štátnej správy i samosprávy pamätné listy z príležitosti 55. výročia biskupskej vysviacky Vasiľa Hopku. Zároveň ocenil prínos niektorých starších kňazov pre blaho cirkvi a povýšil ich do stavu titulárnych arcidekanov a kanonikov.

Slovo 2002, č. 6, s. 6-7.

Zdroj: Juraj Gradoš

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε