www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=296
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Eremita, Púť, putovanie, Nedeľa Všetkých svät....     pohľadnice

10.02.2003 | Čítanosť(4630)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Desiate výročie Cirkevnej základnej školy sv. Juraja vo Svidníku

Desiate výročie Cirkevnej základnej školy sv. Juraja vo Svidníku

Od roku 1990 vznikajú na Slovensku cirkevné školy na základe záujmu a požiadaviek kresťanských rodičov umožniť svojim deťom kresťanskú výchovu. Vo výchovno–vzdelávacom systéme postupujú v duchu Deklarácie o kresťanskej výchove Gravissimus educationis, kde sa konštatuje, že katolícka škola sleduje tie isté ciele ako ostatné školy, ale je pre ňu charakteristické, že u žiakov vytvára ovzdušie preniknuté duchom slobody a lásky podľa evanjelia. To znamená, že vychováva mládež v kresťanskom duchu a solídnymi vedomosťami ju pripravuje do života.

Takéto ciele si stanovila aj CZŠ sv. Juraja vo Svidníku, ktorá v školskom roku 2002/2003 slávi desiate narodeniny.

Vo februári vyvrcholili oslavy 10. výročia založenia školy slávnostnou svätou liturgiou a kultúrno–evanjelizačným programom žiakov školy v mestskom kultúrnom stredisku, ktorý mohli sledovať nielen žiaci a ich rodičia, ale i priaznivci školy a široká verejnosť mesta Svidník.

Sviatočný deň začal v kaplnke školy slávnostnou sv. liturgiou, ktorú celebroval generálny vikár o. Vladimír Skyba spolu so správcom farnosti o. Ľubomírom Petríkom a ďalšími kňazmi svidníckeho dekanátu gréckokatolíckej cirkvi. Na slávnosti sa zúčastnili aj bývalí zamestnanci a žiaci školy, zástupcovia štátnych a cirkevných škôl, diecézneho školského úradu a svojou účasťou nás potešila aj vedúca sekcie cirkevných a súkromných škôl pri MŠ SR p. Ing, Mária Paráková.

Po skončení liturgie zazneli príhovory a pozdravy hostí. Do krátkej histórie a súčasnosti školy načrela p. riaditeľka Mgr. Anna Hužvejová. „Pred 10. rokmi bol takýto typ školy pre mnohých veľkou neznámou, dôvodom nedôvery a neistoty. Pre niekoho je ním aj teraz. Mnohí rodičia však túto školu prijali ako dar a Božie požehnanie pre svoje deti“ odznelo z jej príhovoru.

Slávnosť pokračovala slávnostným obedom. Po obede si prítomní hostia prezreli útulné priestory školy a zároveň boli pozvaní na kultúrny program do kinosály mesta Svidník. Otvorila ho riaditeľka školy a po nej sa v mene otca biskupa Jána Babjaka SJ, ktorý sa pre nemoc nemohol zúčastniť na oslave, s jeho pozdravným listom prihovoril gen. vikár Vladimír Skyba.

Z pozdravného listu vyberáme: „Aj vy, učitelia a žiaci, objavujte dobrotu a lásku Nebeského Otca vo všetkých stvoreniach. To, o čom sa učíte v škole, nech vás obohacuje a je vo vašom každodennom živote. Učíte sa nielen pre známky, ale učíte sa hlavne pre život, aby ste ho lepšie poznávali, lepšie mu rozumeli a vedeli to podstatné: Odkiaľ ste prišli na tento svet a kam idete, kde je cieľ vášho života. Iste už všetci viete, že sme tu preto, lebo nás k životu povolal z veľkej lásky a dobroty Pán Boh, aby sme mali účasť na jeho nekonečnom Božom živote lásky. Katechizmová odpoveď na otázku: Na čo sme na zemi, znie: Aby sme Pána Boha poznávali, jeho milovali, jemu slúžili, a tak boli spasení.

... úlohou cirkevnej školy každého stupňa je odovzdávať žiakom nielen vedomosti o živote, ale naučiť ich múdrosti života. Naučiť ich, že kresťan, ak chce zostať kresťanom, musí byť chrámom živého Boha.“

Po príhovoroch už pódium patrilo iba deťom. Celý program sa niesol v duchu života školy. Vo svojich vystúpeniach sa deti podelili s divákmi o radosť a potešenie z toho, čo v škole robia. Ukázali, čo dokážu vďaka svojim talentom, ktoré im pomáhajú rozvíjať ich učitelia. V programe sa predstavil spevácky zbor, zazneli ľudové piesne a moderné tance, nechýbala dramatizácia, pantomíma, hra na hudobnom nástroji, recitácia i duchovné tanečné kreácie doplnené sprievodným slovom konferencierov. V preplnenej hale kultúrneho strediska vďačné publikum ocenilo výkony našich detí potleskom.

Bolo vidno, že duch, ktorý tu prebýval a v spoločenstve cirkevnej školy prebýva, je iný. Všetci učitelia, rodičia, žiaci a ostatní zamestnanci školy ukázali, že svidnícka cirkevná škola nie je len miestom výchovno – vzdelávacím, ale aj miestom spoločenského života detí a ich rodičov.

Ďakujeme Nebeskému Otcovi, za všetky milosti, ktorých sa nám dostáva, ďakujeme mu za to, že požehnáva náš každodenný život v škole.

CZŠ sv. Juraja vo Svidníku

FOTOALBUM


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε