www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=32
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 23. apríl 2018     Meniny oslavuje: Vojtech

Zoεpédia - náhodný výber: Lítia, Dogmatika, Eremita.     pohľadnice

25.08.2002 | Čítanosť(4773)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ľutinský odpust

Ľutinský odpust

Ľutina – práve s názvom tejto dedinky sa určite mnohým gréckokatolíkom spája snáď najväčšia eparchiálna odpustová slávnosť k sviatku Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky. V tomto roku slávnosť pripadla na 24. 8. – 25. 8. Už v sobotu prichádzali stovky pútnikov do tejto malebnej dedinky, aby mohli pristúpiť k sviatosti pokánia a aby mohli očistiť svoje srdcia od hriechov. Snáď každý potom zavítal do ľutinského chrámu, ktorý Svätý Otec Ján Pavol II. povýšil na „Baziliku minor“. Počas Molebenu k Presvätej Bohorodičke, či Molebenu k nášmu blahoslavenému biskupovi-mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi si určite každý vyprosoval potrebné milosti a duchovnú pomoc do ďalších dní. Odpustová slávnosť vyvrcholila slávnostnou svätou liturgiou v nedeľu o 10.00 hod. na Mariánskej hore, ktorej predsedal Mons. Ján Hirka, prešovský sídelný biskup, koncelebrantmi boli Mons. Henryk Jozef Nowacki, arcibiskup a apoštolský nuncius na Slovensku a Mons. Edward Nowak, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre kauzy svätých, ktorý bol zároveň kazateľom. Vo svojej homílii arcibiskup Edward poukázal na Máriu ako vzor pre všetkých nás a to v dvoch ponímaniach. Mária, ktorá je vzorom pozemského života, pretože stále bola ochotná povedať svoje áno na Božie zámery a Mária, Nanebovzatá, ktorá je vzorom veriacemu v tom, že tak ako ona bola s dušou i telom vzatá do neba, tak to má očakávať každý kresťan. Povzbudil pútnikov k nasledovaniu Márie a k pochopeniu pravdy, že človek sa dostáva do neba po zemi, teda v službe Bohu a blížnemu všade tam, kde bol postavený. Po sv. liturgii sa k pútnikom prihovoril Mons. Henryk Jozef Nowacki, apoštolský nuncius na Slovensku, ktorý vyjadril svoju veľkú radosť z množstva prítomných pútnikov a zveril ich pod ochranu Presvätej Bohorodičky. Potom sa všetkým pútnikom poďakoval sídelný prešovský biskup Mons. Ján Hirka a vyjadril nádej, že to, čo tu načerpali, nech odovzdávajú ďalej vo svojich domovoch, na pracoviskách a všade tam, kde sú poslaní.

Na záver slávnostnej sv. liturgie biskupský vikár pre Bratislavský vikariát Mgr. Peter Sabol prečítal pozdravný list Svätému Otcovi Jánovi Pavlovi II.. Veriaci sa rozlúčili s tohtoročnou púťou spevom pápežskej hymny, po ktorej nasledovalo myrovanie.

Slovo 2002, č. 10, s. 7.

Zdroj: A. Ondovčíková

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2010 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok |

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2010 zoε