www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=348
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 9. júl 2020     Meniny oslavuje: Lujza

Zoεpédia - náhodný výber: Pondelok po Syropôst..., Tetrapod, Martyrikon.     pohľadnice

08.06.2003 | Čítanosť(3755)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

7. svetový kongres Rusínov v Prešove

7. svetový kongres Rusínov v Prešove

V prvý júnový týždeň od stredy 4. júna do nedele 8. júna 2003 sa konal v poradí 7. svetový kongres Rusínov v Prešove, v meste, ktoré dalo názov celému regiónu východného Slovenska – Prjaševčina. Súčasťou tohto kongresu bolo množstvo sprievodných akcií, ktoré pripravili organizátori tejto, pre Rusínov významnej, udalosti, ktorá sa periodicky opakuje každé 2 roky vždy v inom štáte obývanom Rusínmi. Prvý kongres sa konal v roku 1991 v Medzilaborciach, ďalšie boli v r. 1993 v Krynici (Poľsko), 1995 v Ruskom Kersetúre (Juhoslávia), 1997 v Budapešti (Maďarsko), 1999 v Užhorode (Ukrajina) a 2001 v Prahe (Česká republika). Prešovský kongres patril k najdlhším a najvydarenejším. Záštitu nad kongresom malo Ministerstvo kultúry SR a nápomocným vo veľkej miere boli predseda Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Peter Chudík a primátor mesta Prešov Ing. Milan Benč.

Celý kongres sa niesol v duchu 200. výročia od narodenia otca Alexandra Duchnoviča, národného buditeľa karpatských Rusínov. Okrem sprievodných akcií, akými boli napríklad Duchnovičov Prešov, t. j. celoslovenská súťaž v prednese rusínskej poézie a prózy, prvé Medzinárodné bienále výtvarnej tvorby Rusínov, či divadelný festival KARPATFEST, bol z pohľadu našej cirkvi bol dôležitý Medzinárodný vedecký seminár Rusinistiky pri príležitosti 200. výročia narodenia Alexandra Duchnoviča národného buditeľa, avšak v prvom rade gréckokatolíckeho kňaza, kanonika – člena prešovskej kapituly a príslušníka III. Rádu sv. Bazila Veľkého. Na tomto seminári odznelo veľa pohľadov už z pohľadu jeho literárnej, národnej alebo kňazskej činnosti.

Samotné plenárne zasadnutie 7. svetového kongresu Rusínov bolo v sobotu 6. júna 2003 so začiatkom o 9. hod. v priestoroch veľkej sály Divadla Alexandra Duchnoviča na Jarkovej ulici. Na zahájení slávnostného zasadania pristúpil po zaznení Hymny Podkarpatských Rusínov a štátnej hymny SR Katedrálny zbor pri chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove s piesňami Otče náš a Sej deň, jehože sotvoril Hospoď, pod vedením dirigenta p. Františka Šestáka. V pozdravných príhovoroch zúčastnených hostí 11 krajín Európy a Severnej Ameriky, predstaviteľov štátnej a miestnej samosprávy vystúpil aj biskupský vikár pre Rusínov Prešovského biskupstva otec Peter Pavol Haľko, OSBM, ktorý odovzdal pozdrav účastníkom kongresu od vladyku Jána Babjaka, SJ, prešovského sídelného biskupa.

V slávnostnom vyhlásení 7. SKR sa okrem iného konštatuje: „... vítame ustanovenie biskupského vikára pre Rusínov P. P. Haľka a považujeme to za prvý krok, aby Rusíni na Slovensku mali svojho biskupa.“ Zároveň SKR odporúča: „... aby sa v rusínskych farnostiach na Slovensku počas svätých liturgií čítali Apoštoly a Evanjeliá v rusínskom jazyku.“ Taktiež SKR podporili Rusínsku obrodu Slovenska v myšlienke premiestniť pamätník A. Duchnoviča z terajšieho priestranstva pri Toryse do centra Prešova. Kedysi tento pamätník stál pred budovou Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty, na mieste, kde dnes stojí hotel Dukla a Divadlo Jonáša Záborského.

Vyvrcholením 7. svetového kongresu Rusínov, bola slávnostná sv. liturgia v prešovskej katedrále sv. Jána Krstiteľa, ktorú v deň sviatku Zoslania Svätého Ducha slúžil biskupský vikár pre Rusínov Prešovského biskupstva otec Mgr. Peter Pavol Haľko, OSBM. Na sv. liturgii sa zúčastnil novozvolený predseda Svetového kongresu Rusínov Andrej Kopča z Poľska, tajomník Svetovej rady Rusínov Alexander Zozuľák, ďalší členovia Svetovej rady Rusínov, významní hostia z Európy a severnej Ameriky a primátor mesta Prešov Ing. Milan Benč. Pri sv. liturgii sa prvýkrát v Katedrálnom chráme v Prešove čítali Evanjeliá a Apoštoly v rusínskom jazyku. Celú slávnosť doprevádzal svojím spevom starosloviensky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa pod vedením dirigenta pána Františka Šestáka. V slávnostnej homílii otec vikár Haľko porovnal jednotu apoštolov pri Zoslaní Svätého Ducha s jednotou a zápalom prítomných rusínskych veriacich, ktorí sa zišli na kongrese a prišli do katedrály vyprosiť pre svoj, v histórii ťažko skúšaný národ, veľa Božích milostí.

Po slávení Eucharistie sa prítomní hostia a delegáti v sprievode presunuli do krypty katedrálneho chrámu, kde pri príležitosti 200. výročia od narodenia otca A. Duchnoviča – buditeľa Karpatských Rusínov sa uskutočnil akt odhalenia náhrobného kameňa tohto významného kňaza a národovca. Hlboká duchovná atmosféra tohto aktu spojená so slúžením panychídy a posvätením náhrobného kameňa hlboko vplývala na všetkých prítomných. Pozdravné príhovory, kladenie vencov, zaspievanie Hymny Podkarpatských Rusínov a piesne Vičnaja pamjať v stiesnených podmienkach krypty pri vôni kadidla a svetle horiacich sviečok, boli nádherným vyvrcholením tohto pietneho aktu. Fundátrom náhrobnej tabule bolo Karpatsko – Rusínske výskumné centrum z USA.

Hlboké duchovné chvíle prežité v našom katedrálnom chráme vydali svedectvo o živo sa rozvíjajúcej gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Všetci účastníci svetového kongresu odchádzali s vierou, že aj gréckokatolíkom rusínskej národností sa dostalo plného uznania pri splnení ich prirodzených požiadaviek, ako tomu bolo v Prešove počas života blahoslaveného biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSBM, ktorý bol tiež Rusínom.

V radoch účastníkov kongresu bol na sv. liturgii okrem iných prítomný aj brat Jeho Eminencie Ivana Ljavinca, emeritného pražského exarchu, Štefan s rodinou, ktorý tlmočil pozdrav vladyku Ljavinca a tiež Janko Gojdič, mladý gymnazista z Bratislavy, ktorý je priamym potomkom rodiny v bl. pamäti vladyku Pavla Petra Gojdiča, OSBM. Účastníci kongresu boli vo väčšej miere príslušníci gréckokatolíckej cirkvi, čo dokumentovali aj svojou účasťou na tejto slávnosti.

V popoludňajších hodinách sa uskutočnilo historicky 1. svetové fórum rusínskej mládeže, za ktorého prvého predsedu bol zvolený Marej Gaj z Medzilaboriec, čerstvý absolvent učiteľstva 1. stupňa odboru rusínsky jazyk Prešovskej univerzity, ktorý je aktívnym gréckokatolíkom, zapájajúci sa do duchovnej práce medzi našou mládežou v medzilaboreckej farnosti.

Účastníci slávnostných chvíľ pri odchode neskrývali nadšenie a duchovné povzbudenie, ktoré im priniesol pobyt v meste Prešov zavŕšený účasťou na obradoch v sídle Prešovského biskupstva.

Zdroj: Peter Krajňák, ml.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε