www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=360
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 3. júl 2020     Meniny oslavuje: Miloslav

Zoεpédia - náhodný výber: Akatistova sobota, Krstiteľnica, Ipakoj.     pohľadnice

13.04.2003 | Čítanosť(3791)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Misie v Kalinove

Misie v Kalinove

V dňoch 5. 4 – 13. 4. 2003 sa v našej obci (Kalinov) uskutočnili sväté misie, ktoré viedli otcovia Mikuláš Tressa, CSsR, a Miroslav Medviď, CSsR.

Čas strávený na spoločných modlitbách bol naozaj časom Božích milostí. Stretávali sme sa na liturgiách, na ktorých otcovia misionári „lámali“ Božie slovo a ponúkali nám ho ako duchovný pokrm. Počas jednej z liturgií sme si spoločne obnovili krstné sľuby a manželia si obnovovali aj svoje manželské sľuby. Nádherný bol aj obrad pomazania chorých, ktoré prijali takmer všetci prítomní.

Každý deň sa konali aj stavovské stretnutia, na ktorých sa hovorilo o poslaní mužov a žien, otcovia misionári sa stretávali s mládežou. Všetky tieto stretnutia sa niesli v duchu aktuálnych problémov daného stavu.

Spoločne sme vykonali adoráciu pred najsvätejšou Eucharistiou, ktorá bola spojená s odprosovaním za hriechy.

Takýmto spôsobom sme mohli na kolenách odovzdať Bohu svoje previnenia voči jeho láske a prosiť o odpustenie za svoje slabosti. Mariánsky moleben bol zasa naším poďakovaním presvätej Bohorodičke za jej neúnavný príhovor u svojho Syna a nášho Boha Ježiša Krista.

No iste najväčším duchovným zážitkom bola krížová cesta, ktorú sme absolvovali s misijným krížom na pleciach, kráčajúc cez celú dedinu. Vonku snežilo a mrzlo, no v našich srdciach horela túžba aspoň symbolicky kráčať s Ježišom na jeho „ceste utrpenia“ na Golgotu. Takýmto spôsobom sme si chceli plnšie uvedomiť jeho bolesť a utrpenie, ktoré znášal za každého z nás. Unavení a premrznutí, ale s hlbokými dojmami a pokojom v srdci sme sa vracali do svojich domovov.

Sväté misie sa uskutočnili v období Veľkého pôstu, keď človek má o dôvod viac zastaviť sa a zanechať zhon všedných dní a zamyslieť sa nad smerovaním svojho života. V období pôstu, keď človek akoby vyprázdňoval svoje vnútro, aby mohol v plnosti prijať niečo nové, lepšie do svojho srdca.

Tento milostivý čas nám priniesol možnosť obrátenia, aby sme o týždeň neskôr, v deň Vzkriesenia Pána, mohli do nového, čistého srdca prijať Ježiša, vzkrieseného a osláveného.

Ako spomienka na týždeň prežitý v Božej blízkosti nám zostane misijný kríž.

Ten je však iba viditeľným znakom toho, čo sa udialo v našich srdciach a mysliach. To skutočné „obrátenie“ nie je viditeľné očami, ale nachádza sa v najhlbšom vnútri každého z nás. Teraz sa už len musíme snažiť o to, aby „slovo živého Boha“ zostalo v nás a aby sme ho naďalej, spoločne, ale i každý osobne, zveľaďovali.

Nech Boh zo Siona žehná otcom Mikulášovi a Miroslavovi, nech ich jeho mocná pravica vedie na ceste ohlasovania, aby prinášali radostnú zvesť všetkým, ktorí ešte blúdia v temnote tohto sveta. Vyprosujeme im hojnosť Božích milostí a za všetko ich snaženie „Pán Boh zaplať!“

Zdroj: Martina Sušková

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε