www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=60
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. december 2020     Meniny oslavuje: Barbora

Zoεpédia - náhodný výber: Apsida, Boh - podstata Boha, Bona fide.     pohľadnice

06.01.2002 | Čítanosť(5388)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slávnosť Bohozjavenia v Prešove

Slávnosť Bohozjavenia v Prešove

Liturgiu Svätého Bazila Veľkého s veľkým svätením vody v nedeľu 6. januára 2002 na sviatok Bohozjavenia, kedy si gréckokatolíci pripomínajú pamiatku krstu Ježiša Krista, bude o 9.30 hodine v katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove slúžiť prešovský biskup Mons. Ján Hirka. Túto slávnostnú bohoslužbu bude v priamom prenose vysielať Slovenský rozhlas.

Sviatok Zjavenia Pána (Bohozjavenia), patrí k najstarším a zároveň najväčším sviatkom všetkých východných cirkví. V histórii tohto sviatku na Východe môžeme rozlišovať tri obdobia: v prvom sa slávil ako sviatok Narodenia Ježiša Krista, jeho krstu, pripomínala sa pamiatka príchodu troch mudrcov a prvý zázrak v Káne Galilejskej, kde Ježiš premenil vodu na víno. V 4. storočí malo prioritné postavenie slávenie Kristovho narodenia. Koncom štvrtého storočia sa Narodenie a poklona mudrcov oddelili a prešli na 25. december. Deň 6. január tak od 4. storočia zostal až do dnešných čias sviatkom Pánovho krstu. V tento sviatok sa konal krst katechumenov a posvätenie domov. Okolo roku 600 sa objavujú na dverách tri písmená C.M.B. – Christus mantionem benedicat (Kristus nech žehná váš domov). Postupne sa tieto písmená na mnohých miestach začali čítať ako začiatočné písmená mien troch mudrcov od východu C – Gašpar (Caspar), M – Melichar, B – Baltazár. S týmto sviatkom je vo východnej liturgii úzko spojené veľké jordánske posvätenie vody, ktoré siaha až do prvých storočí kresťanstva. Kňaz prednáša modlitby a prosby, čítajú sa state zo Svätého písma a voda sa svätí trojitým žehnaním rukou ponorenou vo vode, trojitým žehnaním s horiacou sviecou, a dýchaním na vodu. Obrad posvätenia sa končí trojitým ponorením kríža do vody. Voda sa svätí na pamiatku krstu katechumenov a pokrstenia Pána Ježiša v Jordáne. Veriaci prítomní na bohoslužbách si potom túto posvätenú vodu odnášajú do svojich domovov. Rovnako sa táto voda používa pri rôznych bohoslužbách, vysluhovaní svätenín a pri udeľovaní sviatosti krstu. Dodnes sa zachovala tradícia svätenia domov a tak v tomto období kňazi vo farnostiach navštevujú svojich veriacich, požehnávajú vodu posvätenou pri obradoch ich domovy, modlia sa a prosia o pokoj, ochranu anjelov a Božie požehnanie pre všetkých obyvateľov domu.

Slovo 2002, č. 2, s. 8.

Zdroj: ThLic. Marek Pribula

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε