www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=620
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 11. august 2022     Meniny oslavuje: Zuzana

Zoεpédia - náhodný výber: Konkordát, Trebník, Eparchia.     pohľadnice

26.10.2005 | Čítanosť(5252) | Audio
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov: kardinál a biskupi z európskych krajín v katedrále

Prešov: kardinál a biskupi z európskych krajín v katedrále

Stretnutie gréckokatolíckych biskupov Európy v Prešove pokračovalo v utorok 25. októbra archijerejskou svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, ktorú spolu s kyjevsko – haličským vyšším arcibiskupom Ľubomyrom kardinálom Huzarom slávili dvadsiati biskupi. Slávnostnej svätej liturgii predsedal prešovský eparcha Mons. Ján Babjak, SJ a homíliu predniesol košický apoštolský exarcha Mons. Milan Chautur, CSsR. S kardinálom a biskupmi koncelebrovalo 60 kňazov z Prešovskej eparchie a Košického apoštolského exarchátu. Na slávnosti sa zúčastnilo veľké množstvo veriacich. Vladyka Milan položil v homílii otázku: „Prečo sa dnes stretávate v tejto prešovskej katedrále s toľkými biskupmi?“ Pokračoval: „Prišli sme rozmýšľať nad duchovným dedičstvom gréckokatolíckej cirkvi. Ako správne pozerať na toto dedičstvo, aby nám prinášalo aj duchovné bohatstvo. Obrad je duchovným dedičstvom východnej cirkvi. Avšak nie iba vonkajšok. Lebo Kristus hovorí: «Či ten, čo stvoril vonkajšok, nestvoril aj vnútro?» Naučili sme sa aj v Prešovskej eparchii, aj v Košickom apoštolskom exarcháte jednotne slúžiť, spievať. Ale ak by sme ostali iba pri vonkajšku, nebolo by to dobré“, zdôraznil vladyka. „Preto sme sa tu stretli biskupi z rôznych eparchií a exarchátov, aby sme rozmýšľali, ako ešte viac objavovať vnútro, duchovno, ktoré sa navonok prejavuje obradom. Ježiš si možno zámerne neumyl ruky, aby farizejovi mohol povedať, že jeho vnútro nekorešponduje s vonkajškom. Pýtame sa, či vnútro nás gréckokatolíkov už korešponduje s vonkajškom. Preto vnútro musí byť čisté. «Ak bude tvoje oko čisté, bude celé tvoje telo vo svetle.»“ Aby sa východný obrad nezúžil iba na poukazovanie na to, čo nie je východné, lebo on, v intenciách Cirkvi, vedie k slobode.Po svätej liturgii si účastníci stretnutia prezreli katedrálu a uctili si relikvie blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča, OSBM a Vasiľa Hopka. Zároveň si prezreli biskupskú rezidenciu. V stredu stretnutie pokračuje druhým dňom, počas ktorého svoju prednášku prednesie dekan Fakulty východného cirkevného práva na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme prof. Cyril Vasiľ, SJ. Predpoludním sa uskutoční tlačová beseda. Popoludní o 16.30 hod. bude hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgie v prešovskej katedrále kardinál Ľubomyr Huzar, ktorý prednesie aj homíliu.


Presov: Cardinal and bishops of Europe in the Cathedral of St. John the Baptist

The meeting of Greek-Catholic Bishops of Europe being held in Prešov continued Tuesday, October 25 2005 with a Pontifical Divine Liturgy in the Cathedral of St. John the Baptist, with Major Archbishop of Kyiv-Halych, Lubomyr Cardinal Husar and twenty other bishops.The main celebrant of the Solemn Divine Liturgy was Mons. Jan Babjak and the homily was given by Mons. Milan Chautur. Concelebrating the liturgy were more than sixty priests of the Presov Eparchy and Exarchy of Kosice along with a large number of faithful.Vladyka Milan in his homily posed the question: Why are so many of us gathered here in this Cathedral? And continued: We came here to contemplate the spiritual heritage of the Greek-Catholic Church and how to properly utilize this heritage in order to bring us spiritual riches.....After the Divine Liturgy, all of the participants had a sightseeing tour of the Cathedral where they honored the relics of the Blessed Bishops Pavel Peter Gojdic OSBM, and Vasil Hopko. Everyone was also invited to visit Bishop Babjak‘s residence. The meeting continued on Wednesday. During this second day of meeting a conference was held by Prof. Cyril Vasil SI Fr, Dean of the Faculty of Oriental Canon Law in Rome. At 10.30 am was a press briefing. At 4.30pm all bishops celebrated Divine Liturgy and the main celebrant of the Divine Liturgy was His Beatitude Lubomyr Cardinal Husar and homily was given by him. Lubomir Petrik

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε