www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=623
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 8. jún 2023     Meniny oslavuje: Medard

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božia svätosť, Kantor, Agapé.     pohľadnice

28.10.2005 | Čítanosť(7171) | Audio
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov-Svidník: Záver európskeho stretnutia biskupov

Prešov-Svidník: Záver európskeho stretnutia biskupov

Prešovské stretnutie gréckokatolíckych biskupov Európy vyvrcholilo vo štvrtok 27. októbra tretím dňom, počas ktorého vzácni hostia navštívili niektoré farnosti Prešovskej eparchie. Chrám Matky Ustavičnej pomoci a nový kláštor otcov redemptoristov v Starej Ľubovni. Pokračovali návštevou Červeného Kláštora, ktorý bol od vzniku Prešovskej eparchie na začiatku 19. storočia až do zákazu činnosti Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v päťdesiatych rokoch minulého storočia, jej vlastníctvom. Pomodlili sa aj v nádherných gréckokatolíckych drevených chrámoch v Bardejovských Kúpeľoch, Dobroslave a Ladomírovej. Sú to skvosty ľudovej sakrálnej architektúry, ktoré sú stále živé modlitbou Božieho ľudu. Evidentne vzbudili obdiv aj v očiach zahraničných biskupov. Trojdňové stretnutie otcovia biskupi spolu s kardinálom Ľubomyrom zakončili archijerejskou svätou liturgiou v Chráme Božej Múdrosti s Kaplnkou sv. Paraskevy vo Svidníku, na ktorej sa zúčastnilo veľké množstvo veriacich a takmer šesťdesiat kňazov.

Hlavným slúžiteľom bol vladyka Wlodziemerz Juszczak, wroclawsko-gdanský eparcha z Poľska. Homíliu predniesol vladyka Sofron Mudry, emeritný biskup ivano-frankovský z Ukrajiny. „Ďakujeme vášmu vladykovi, že sme sa mohli stretnúť v jeho eparchii, aby sme sa poradili, ako pomáhať ľuďom prežívať život vo viere“, povedal a pokračoval: „Ježiš Kristus nám zanechal množstvo svojich darov. Ako najvážnejšiu skutočnosť nám však zanechal seba samého. Jediný Boh tak miloval svoj ľud, že chcel stále uprostred neho prebývať. Toto je moje telo, toto je moja krv... Apoštoli uverili v jeho slová. Úlohou nás biskupov a kňazov je ohlasovať túto eucharistickú prítomnosť Krista medzi nami. V Eucharistii žije vzkriesený Kristus. Tomu veríme. Keby nám to hovoril nejaký profesor, nemuseli by sme tomu veriť. Ale pretože nám to hovorí Boh, nemôžme tomu neveriť. Ak má niekto niekoho rád, chce byť stále s ním, hovoriť s ním. Ježiš Kristus, vtelený Boh, si tak zamiloval človeka, ľudskú prirodzenosť, že chce do konca sveta prebývať s nami. Hovorí nám: Som tu prítomný v bohostánku, aby som vám dal bozk pokoja a lásky“.

Slávnostnú svätú liturgiu spevom doprevádzal gréckokatolícky miešaný spevácky Zbor Presvätej Bohorodičky zo Svidníka.

Na konci slávnosti sa prihovoril Ľubomyr kardinál Huzar. Okrem iného povedal, že slávenie svätej liturgie nie je iba modlitbou kňazov a biskupov pri oltári, ale spoločnou modlitbou celého zhromaždenia veriacich a preto vytvára jednotu spoločenstva a pozýva k nej. Zároveň otec kardinál poďakoval prešovskému eparchovi za zorganizovanie celého stretnutia, ktoré malo vynikajúci priebeh, a svidníčanom za nádhernú liturgickú slávnosť.

Aj prešovský vladyka všetkým poďakoval a pozval veriacich vždy hľadať Božiu Múdrosť, jednotu a spolupatričnosť.

Pretože išlo o priateľské stretnutie bratov v biskupskej službe, jeho cieľom nebolo vydanie nejakého dokumentu, alebo nejakých záväzných záverov. Iste, bohatstvo myšlienok z prešovského stretnutia bude potrebné a osožné v jednotlivých miestnych gréckokatolíckych cirkvách v Európe uvádzať do života.

Vďaka tejto veľkej a historickej udalosti sa Prešov stal na tri dni centrom gréckokatolíkov žijúcich v Európe.

Biskupi sa dohodli, že najbližšie sa stretnú v Zarvanici. Je to pútnické miesto v Ternopoľsko-zborovskej eparchii na Ukrajine. Budú sa zaoberať pohľadom na sviatostné manželstvo.


Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε