www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=645
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. október 2022     Meniny oslavuje: Levoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Zástavy - cirkevné, Agapé, Presvätá Bohorodička....     pohľadnice

09.12.2005 | Čítanosť(5438)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešov: Posviacka na Kmeťovom stromoradí

Prešov: Posviacka na Kmeťovom stromoradí

V októbri tohto roku uplynulo 110 rokov od založenia Gréckokatolíckeho kantorsko – učiteľského ústavu v Prešove. Hovorilo sa mu tiež Učiteľská preparandia. Gréckokatolícka prešovská eparchia túto historickú budovu s nádherným átriom na Kmeťovom stromoradí v Prešove v posledných rokoch zrekonštruovala a v lete odovzdala do užívania pre Domov mládeže pri Strednej zdravotníckej škole sv. Bazila Veľkého a pre dekanát a posluchárne Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Štvrtok 8. decembra, na sviatok Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky, sa uskutočnila posviacka tejto budovy. Vykonal ju prešovský eparcha Mons. Ján Babjak, SJ.

Slávnosť sa začala Mariánskou akadémiou študentov a študentiek SZŠ sv. Bazila Veľkého a pokračovala archijerejskou svätou liturgiou v prešovskej katedrále a samotnou posviackou. V homílii vladyka Ján zdôraznil potrebu počúvať Božie slovo ako ho počúvala Panna Mária. „Upriamme svoju pozornosť na tú, ktorej sa hriech nedotkol. Ona bola dychtivá po Božom slove. Pozorne ho počúvala. Toto je dôležité pre nás všetkých, lebo Božie slovo prináša život.“ Vladyka mladým ľuďom – študentom a študentkám ďalej povedal: „Túžim po jednom, aby ste boli v živote šťastní. Aby ste boli plní Boha. Potom vám nebude nič chýbať. Túžim po jednom, aby ste žili večne. Počúvajte Božie slovo tak pozorne, aby ste z neho dokázali žiť. Proste tú, ktorej sa hriech nedotkol, aby vám pomáhala žiť s Bohom, s jeho slovom“. V novoposvätenom domove mládeže je už ubytovaných 70 študentiek. Prešovský vladyka do internátu ustanovil duchovného otca ThDr. Petra Vansača, PhD., ktorý sa spolu so sestrami Rádu sv. Bazila Veľkého stará o duchovnú a ľudskú formáciu stredoškoláčok, ktoré budú po skončení školy pracovať v zdravotníctve. Duchovným centrom domova mládeže je Kaplnka blahoslaveného Vasiľa Hopka.

Na SZŠ sv. Bazila Veľkého v Prešove v tomto školskom roku študuje 250 študentov a študentiek v dennom štúdiu v odbore zdravotnícky asistent a 130 v diaľkovom odbore zdravotnícky asistent a v nematuritnom odbore sanitár.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε