www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=652
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. december 2020     Meniny oslavuje: Barbora

Zoεpédia - náhodný výber: Zástavy - cirkevné, Svätá Päťdesiatnica, Veľký pondelok.     pohľadnice

18.11.2005 | Čítanosť(4964)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Farská budova s kaplnkou

Farská budova s kaplnkou

Prešovský eparcha Mons. Ján Babjak SJ posvätil v nedeľu 13. novembra novú farskú budovu v obci Abranovce v prešovskom protopresbyteráte. Súčasťou budovy je aj Kaplnka blažených hieromučeníkov Pavla a Vasiľa, ktorá bude slúžiť veriacim počas týždňa. Chrám sa nachádza totiž na kopci nad obcou, preto sa v ňom budú sláviť nedeľné a sviatočné liturgie a v kaplnke na fare každodenné sväté liturgie.

Archijerejskú svätú liturgiu spolu s prešovským vladykom slávil aj emeritný prešovský biskup Mons. Ján Hirka, ktorý je rodákom z obce Abranovce. Koncelebrovalo aj niekoľko kňazov, ktorí tu pôsobili alebo odtiaľ pochádzajú. Vladyka Ján Babjak poďakoval veriacim za to, že postavili tento farský dom, aby kňaz prebýval medzi nimi. „Aby vás mohol povzbudzovať Božím slovom, aby vám pomáhal vychovávať vaše deti, aby vám sprostredkoval Božiu milosť.“ V homílii vychádzal z evanjelia o bohatom mužovi, ktorý nevedel správne hospodáriť so svojim majetkom. Zdôraznil, že bohatstvo obyčajne otupuje srdce človeka, zabíja jeho vzťah k blížnym. Bohatstvo ešte nikoho neurobilo skutočne šťastným. Naopak, skromný človek dokáže prežívať pokoj srdca a ozajstné šťastie. Človek pod vidinou bohatstva sa dokáže znížiť aj pod svoju ľudskú dôstojnosť ako je to vidieť napríklad v niektorých reláciách. „Šťastným robia človeka nie majetok a bohatstvo, ale čisté svedomie, pokojné a láskavé srdce. Boli sme stvorení Bohom pre Boha, preto našim cieľom nemôže byť nič iné a nikto iný, jedine Boh.“

Na liturgii spieval domáci mládežnícky zbor.

V úvode otcov biskupov privítal starosta František Štofko a v závere slávnosti poďakoval domáci duchovný otec Martin Chudík. Na posviacke fary sa zúčastnili aj okolití rímskokatolícki kňazi a evanjelický kňaz. Farnosť Abranovce bola zriadená v roku 1999 vyčlenením z farnosti Ruská Nová Ves. Farskú budovu začali veriaci stavať v roku 2001. Pred dňom posviacky sa vo farnosti uskutočnila duchovná obnova so zameraním na pôsobenie kňaza uprostred Božieho ľudu a na význam, aký má farská budova ako pastoračné centrum vo farnosti.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε