www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=660
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 3. júl 2020     Meniny oslavuje: Miloslav

Zoεpédia - náhodný výber: Anglické panny, Aura, Františkáni.     pohľadnice

23.01.2006 | Čítanosť(3609)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

V Prešove sa za obete leteckého nešťastia spoločne modlili rôzne cirkvi

V Prešove sa za obete leteckého nešťastia spoločne modlili rôzne cirkvi

Slová Ježiša Krista: „Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi“ (Mt 18,20), ktoré sú témou tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, vytvorili v sobotu 21. januára medzi prítomnými na Ekumenickej bohoslužbe v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove veľmi silné modlitebné puto. Predstavitelia a veriaci rôznych cirkví sa zjednotili v modlitbe za jednotu kresťanov, ale v súvislosti so štvrtkovou leteckou tragédiou aj v modlitbe za obete tohto nešťastia. V hlbokej duchovnej a zároveň pietnej atmosfére tejto bohoslužby bolo vidieť dôveru veriacich v Ježiša Krista, ktorý dáva večný život. Spoločná modlitba za tragicky zosnulých vojakov ešte viac umocnila túžbu prítomných po jednote a láske kresťanov. K tejto atmosfére nemalou mierou prispel aj spev gréckokatolíckych bohoslovcov.

Na bohoslužbe sa zúčastnili predstavitelia štyroch cirkví. Za gréckokatolícku cirkev prešovský eparcha Ján Babjak, SJ, za rímskokatolícku cirkev pomocný košický biskup Stanislav Stolárik, za evanjelickú cirkev a. v. biskup Igor Mišina a za bratskú cirkev kazateľ Daniel Jurčo, vojenskí duchovní a ďalší duchovní jednotlivých zúčastnených cirkví.

Biskup Ján Babjak, SJ vyjadril veľkú radosť zo spoločnej modlitby. „Takéto spoločné stretnutia budujú vzťahy“, povedal. Zároveň však vyjadril aj veľkú bolesť a smútok nad haváriou slovenského vojenského lietadla. „Medzi obeťami je aj katolícky kňaz pplk. Michal Štang, generálny vikár Ordinariátu ozbrojených síl, ktorý bol s vojakmi v Kosove práve preto, aby im pomáhal“, povedal vladyka Ján Babjak. „Verím, že bol pre nich darom zhora v posledných dňoch ich života a že ich pripravoval, hoci nevedomky, na stretnutie sa s Ježišom Kristom. Jeho snaha bola viesť ich k zmiereniu s Bohom. A toto je najdôležitejšie, žiť zmierený s Bohom, žiť v priateľstve s Pánom Ježišom tu na zemi, aby sme s ním mohli prebývať po celú večnosť. Preto aj my dnes prosíme Pána Boha o milosrdenstvo pre nich, ale aj pre ich najbližších, ktorí teraz potrebujú najviac síl a útechy.“

Biskup Stanislav Stolárik okrem iného povedal: „Prosíme za tieto obete a za uzdravenie vojaka, ktorý prežil. Okrem toho, že sme prišli prosiť za jednotu, prišli sme prosiť aj za ich duše. Toto nám káže kresťanská láska.“

Biskup Igor Mišina povedal, že nestačí len prísť, ale toto naše stretnutie si vyžaduje vzájomné odpustenie. Tak ako Pán prehovoril k Jonášovi a zmenil jeho zmýšľanie, rovnako hovorí aj k nám a mení nás. Boh si našiel spôsob ako prehovoriť aj k tým, ktorí zomreli. Pozostalých po obetiach tragédie posilnil slovami, aby Boh, ktorý povedal: „Nezanechám a neopustím Vás“, bol stále s nimi.

Kazateľ Daniel Jurčo vychádzal z 51. žalmu. „Tento žalm ukazuje ako riešiť hriech. Aby sme mohli ísť ďalej do života, musíme sa vysporiadať s hriechom. Sme ľuďmi nádeje“, zaznela radostná zvesť v jeho príhovore.

Na konci ekumenickej bohoslužby, po záverečných požehnaniach predstaviteľov jednotlivých zúčastnených cirkví, zaznela panychída za zomrelého kňaza Michala a za všetkých tragicky zosnulých pri štvrtkovom leteckom nešťastí.

Po bohoslužbe šli mnohí veriaci prejaviť pozostalým sústrasť zápisom do kondolenčnej knihy na Veliteľstve mechanizovanej brigády v Prešove.

V nedeľu 22. januára večer o 18.00 hod. v rímskokatolíckom Kostole sv. Mikuláša v Prešove budú vojenskí duchovní sláviť za obete zádušnú svätú omšu, pri ktorej homíliu prednesie vladyka Ján Babjak, SJ.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε