www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=678
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Indiktion, indikt, Hodinky, Čtec a spevák.     pohľadnice

30.04.2006 | Čítanosť(8961)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vladyka Ján Babjak, SJ navštívil Rumunsko

Vladyka Ján Babjak, SJ navštívil Rumunsko

V dňoch 29.-30. apríla 2006 navštívil vladyka Ján Babjak, SJ Rumunsko spolu s protosynkelom o. Marcelom Mojzešom a vicerektorom kňazského seminára o. Miroslavom Dancákom. Dôvodom návštevy bola účasť na slávnostnej intronizácii Mons. Luciana Muresana do úradu väčšieho arcibiskupa Rumunskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá sa uskutočnila v nedeľu 30. apríla v meste Blaj. 

Svätý Otec Benedikt XVI. 16. decembra 2005 povýšil Rumunskú gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris na väčšie arcibiskupstvo a metropolitu Mons. Luciana Muresana, ktorý bol predsedom Rumunskej biskupskej konferencie, na väčšieho arcibiskupa Faragasu a Alba Iulie.

Na intronizácii sa zúčastnil prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Ignace Moussa I. Daoud so svojím tajomníkom Mons. Malvestitim, väčší arcibiskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi kardinál Ľubomír Huzar, apoštolský nuncius v Rumunsku arcibiskup Jean-Claude Périsset a ďalších asi 30 biskupov byzantského i latinského obradu z viacerých krajín.

V súčasnosti má Rumunská gréckokatolícka cirkev okolo 750.000 veriacich v piatich biskupstvách: Lugoj, Oradea, Cluj-Napoca, Baia Mare a Blaj. Povýšením na väčšie arcibiskupstvo táto cirkev získala okrem iného právo vytvoriť si vlastnú biskupskú synodu, ktorá má väčšie právomoci pri menovaní nových biskupov.

Zdroj: ThDr. Marcel Mojzeš, PhD.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε