www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=697
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Dišpenz, Voda, Trinitárna perichoré....     pohľadnice

27.05.2006 | Čítanosť(8213)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ľubomyr kardinál Huzar v Nemecku

Ľubomyr kardinál Huzar v Nemecku

Karl kardinál Lehmann privítal najvyššieho predstaviteľa Ukrajinskej Grécko – katolíckej cirkvi, Ľubomyra kardinála Huzara, 27. mája na Katolíckom dni v Saarbrückene.

 

Počas 96. katolíckeho dňa sa uskutočnilo oficiálne stretnutie medzi Ľubomyrom kardinálom Huzarom, vyšším arcibiskupom Kyjevským a Haličským a najvyšším predstaviteľom Ukrajinskej Grécko – katolíckej cirkvi a predsedajúcim biskupskej konferencie Nemecka, Karlom kardinálom Lehmanom. Toto stretnutie sa konalo v sobotu 27. mája od 19.00 do 20.30 hodiny. Kardinála Huzara sprevádzal biskup Petro Kryk, apoštolský exarcha pre katolíckych Ukrajincov byzantského rítu v Nemecku a Škandinávii. Konferencia biskupov Nemecka bola tiež zastúpená biskupom z Magdeburgu, biskupom Dr. Gerhardom Feigem, členom ekumenickej komisie pri Konferencii biskupov Nemecka a pátrom Dr. Hansom Langendörferom, sekretárom Konferencie. Pri stretnutí mali byť prediskutované šance a problémy ekumenizmu na Ukrajine, ale aj tamojší politický vývoj. Kardinál Huzar a Grécko – katolícka Cirkev na Ukrajine sa dôkladne angažovali pre „oranžovú revolúciu“.

Kardinál Huzar sa zdržal v Nemecku od 26. mája do 1. júna. Hlavným dôvodom jeho cesty bolo odovzdanie relikvií blahoslaveného Petra Werhuna do pôsobiska v Nemecku. Peter Werhun bol od roku 1927 činný v Nemecku ako ukrajinský duchovný a od roku 1940 ako administrátor. Počas Druhej svetovej vojny a v časoch po nej sa jeho kňazská činnosť vzťahovala na všetkých cudzincov žijúcich na území Nemecka. V júni 1945 bol zatknutý Sovietmi, bol deportovaný a určený na dlhoročné nútené práce. Zomrel vo februári 1957 ako „vyznávač“ na Sibíri. Peter Werhun bol blahorečený pri pastoračnej návšteve svätého otca Jána Pavla II. na Ukrajine. Mnohí ho považovali za „staviteľa mostov“ medzi Východom a Západom, no hlavne medzi Ukrajincami a Nemcami.

Kardinál Huzar okrem svojej prítomnosti na Katolíckom dni v Saarbrückene navštívil aj Mníchov a Berlín a 27. mája o 10.15 hodine v Kostole sv. Jozefa odslúžil svätú liturgiu pre katolíckych Ukrajincov v byzantsko – slovanskom ríte.

Zdroj: Peter Kačur

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε