www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=709
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 24. február 2024     Meniny oslavuje: Matej

Zoεpédia - náhodný výber: Encyklika, Kvetná nedeľa, Ilition.     pohľadnice

24.06.2006 | Čítanosť(6777)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Po prvýkrát eparchiálny odpust sv. Jána Krstiteľa

Po prvýkrát eparchiálny odpust sv. Jána Krstiteľa

Tohto roku sa po prvýkrát eparchiálna odpustová slávnosť v prešovskej gréckokatolíckej katedrále uskutočnila aj na sviatok Narodenia sv. Jána Krstiteľa – patróna katedrály a Prešovskej eparchie – v sobotu 24. júna. Prešovská gréckokatolícka katedrála je totiž zasvätená sv. Jánovi Krstiteľovi. O pravidelnom konaní tejto odpustovej slávnosti rozhodol vladyka Ján Babjak, SJ, z dôvodu, aby sa osobitným spôsobom slávila spomienka na tohto patróna eparchie a aby sa pred očami veriacich ešte viac zvýraznila osobnosť sv. Jána Krstiteľa, mocného v Božom slove a pevného v pravde.  

Farská kaplnka v katedrále je však zasvätená Presvätej Bohorodičke Ochrankyni a preto sa eparchiálna odpustová slávnosť v katedrále každoročne koná aj na sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky 1. októbra.

Archijerejskú svätú liturgiu slávil prešovský eparcha Ján Babjak, SJ, spolu s administrátorom Mukačevskej eparchie vladykom Milanom Šášikom, CM, ktorý predniesol homíliu, a s emeritným prešovským biskupom Jánom Hirkom. Za Košický apoštolský exarchát bol na slávnosti prítomný protosynkel Vladimír Tomko.

Vladyka Milan Šášik v homílii okrem iného povedal: „V našom živote, aj v živote Cirkvi boli chvíle, ktoré sa zdali nezvládnuteľné. Ale Boh urobil zázrak. Nemôžeme povedať, že je to naše dielo. Boh vyslobodil Cirkev. Samozrejme aj kňazi sa usilovali o obnovu Cirkvi aj za cenu prenasledovania. Cez utrpenia kňazov išla Cirkev dopredu. Títo kňazi boli tiež „Predchodcami“, ktorí ukazovali na Boha. A tak Boh dal, že Cirkev vyšla z tohto prenasledovania. Práve v týchto ťažkých chvíľach máme sa aj my obracať na Boha. Je potrebné mať dôveru v Pánovi aj v čase skúšok“.

Na konci slávnosti biskupom Jánovi Babjakovi a Jánovi Hirkovi v mene celej eparchie k ich meninám zablahoželal synkel Prešovskej eparchie pre Rusínov Peter Pavel Haľko, OSBM.

Slávnosť bola zakončená pre byzantský obrad na našom území typickým obchodom – liturgickým sprievodom okolo chrámu – katedrály s čítaním štyroch evanjelií. Na čele procesie niesli dievčatá v krojoch pútnický obraz Presvätej Bohorodičky. Tohto roku boli oblečené v krojoch z Tichého Potoka. Každý rok budú oblečené v krojoch z inej obce, či regiónu Prešovskej eparchie, aby sa ešte viac zvýraznila skutočnosť, že ide o katedrálny odpust a katedrála patrí celej Prešovskej eparchii.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε