www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=718
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Hypostáza, Boží Duch v tebe vol..., Lítia.     pohľadnice

07.07.2006 | Čítanosť(8041)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Desiate výročie gréckokatolíckej metropólie v Poľsku

Desiate výročie gréckokatolíckej metropólie v Poľsku

Gréckokatolíci v Poľsku v piatok 7. júla v meste Przemysl oslávili 10. výročie vzniku przemyslsko-warszawskej metropólie, ktorú tvoria dve eparchie: przemyslsko-warszawská so sídlom v Przemysli a wroclawsko-gdanská so sídlom vo Wroclawi. Metropolitom je przemyslský arcibiskup Ján Martyniak. Na slávnosti sa zúčastnil aj apoštolský nuncius v Poľsku arcibiskup Józef Kowalczyk a predseda Konferencie biskupov Poľska arcibiskup Józef Michalik a zo Slovenska prešovský eparcha Ján Babjak, SJ. 

Podľa juliánskeho kalendára slávili gréckokatolíci v Poľsku sviatok Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Przemysli bol kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup kardinál Lubomyr Huzar a homíliu predniesol kardinál Ignác Daoud, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi z Ríma. Venoval sa v nej histórii gréckokatolíkov v Poľsku, ktorých bolo pred II. svetovou vojnou približne milión. Teraz je ich však podstatne menej. Tiež sa venoval histórii vzniku metropólie a tajomstvu sviatku Narodenia sv. Jána Krstiteľa.

Na konci slávnosti sa prihovoril kardinál Lubomyr Huzar, ktorý zdôraznil, že tento sviatok – 10. výročie vzniku metropólie, nie je sviatkom iba biskupov a kňazov, ale aj každého gréckokatolíka v Poľsku.

Miestna katedrála má nádherný ikonostas a veľkou duchovnou vzácnosťou v nej je relikviár s rukou sv. Jozafáta a jeho omofor.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε