www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=746
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 9. február 2023     Meniny oslavuje: Zdenko

Zoεpédia - náhodný výber: Deuterokánonické spi..., Lítia, Poddiakon (hypodiako....     pohľadnice

19.10.2006 | Čítanosť(5379)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Tretie stretnutie gréckokatolíckych biskupov Európy

Tretie stretnutie gréckokatolíckych biskupov Európy

V nadväznosti na II. stretnutie gréckokatolíckych biskupov Európy, ktoré sa na pozvanie vladyku Jána Babjaka, SJ uskutočnilo v októbri minulého roku v Prešove, sa v dňoch 16. – 19. októbra tohto roku konalo tretie takéto stretnutie v Zarvanici na Ukrajine. Je to pútnické miesto Ternopoľsko-zborovskej eparchie, ktorého história siaha do 13. storočia. Zúčastnilo sa ho 23 gréckokatolíckych biskupov z Ukrajiny, Talianska, Maďarska, Slovenska, Bulharska, Francúzska, Nemecka a niekoľkí archimandriti. Medzi biskupmi nechýbal kardinál Ľubomyr Huzar, vyšší arcibiskup kyjevský a haličský, ale aj prešovský eparcha Ján Babjak, SJ a košický apoštolský exarcha Milan Chautur, CSsR. Pred milostivou ikonou Presvätej Bohorodičky v Zarvanici sa zídení otcovia biskupi modlili Akatist k Presvätej Bohorodičke každý vo svojom rodnom jazyku, čím sa ešte viac zvýraznila skutočnosť, že gréckokatolícki veriaci pochádzajú z rôznych národov a národností.  

Cieľom stretnutia bola spoločná modlitba za duchovnú obnovu veriacich gréckokatolíckej cirkvi a spoločná práca na hlbšom poznaní východnej duchovnosti. Už pred rokom v Prešove sa otcovia biskupi dohodli, že hlavnou témou tretieho stretnutia bude pohľad na sviatostné manželstvo. Otcom biskupom na túto tému prednášali prof. Cyril Vasiľ, dekan Fakulty východného kanonického práva na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme a prof. Marko Morozovič z Americkej katolíckej univerzity vo Washingtone. Pracovné stretnutia sa konali v Mariánskom duchovnom centre v Zarvanici. Účastníci stretnutia navštívili aj obec Zazrist, v ktorej sa narodil patriarcha Jozef Slipyj, ternopoľský charitatívny fond Charitas a centrum eparchie v Ternopole. Svätej liturgii prvý deň stretnutia predsedal vladyka Milan Chautur, CSsR, ktorý zároveň predniesol homíliu.

Prvé takéto stretnutie sa z iniciatívy Jeho Blaženosti kardinála Ľubomyra Huzara uskutočnilo v prvej polovici roku 2005 v Taliansku. Kardinál Huzar hovorí, že práve v Ríme sa biskupi dohodli, že sa budú stretávať pravidelne a budú sa zaoberať témami, ktoré sú pre Gréckokatolícku cirkev v Európe spoločné.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε