www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=772
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 29. november 2020     Meniny oslavuje: Vratko

Zoεpédia - náhodný výber: Krestobohorodičen, Ipakoj, Martýr.     pohľadnice

25.01.2007 | Čítanosť(6593)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nová kniha o prešovskej gréckokatolíckej katedrále

Nová kniha o prešovskej gréckokatolíckej katedrále

V týchto dňoch vyšla v Prešove publikácia s názvom História Katedrálneho chrámu svätého Jána Krstiteľa a biskupskej rezidencie v Prešove.

Je to v poradí tretia publikácia o prešovskej gréckokatolíckej katedrále, ktorú vydala Nezisková organizácia Petra, n. o. v Prešove. Prvá z publikácií, určená skôr pre pútnikov a turistov, má názov Katedrálny chrám svätého Jána Krstiteľa v Prešove, druhá – reprezentačná – Gréckokatolícky katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove a v poradí tretia je odbornou publikáciou, v ktorej sa dozviete o cirkevných pomeroch v Prešove od najstarších čias do vzniku Prešovskej eparchie. Ďalej sa dočítate o pôsobení jednotlivých gréckokatolíckych prešovských biskupov, ale aj o architektonickom vývine a umeleckej výzdobe katedrály, o ikonostase, kaplnkách a zvonoch. Text vás zavedie aj do krypty katedrály a do gréckokatolíckej biskupskej rezidencie. Nechýba ani kapitola o Turínskom plátne a kapitola o novodobej histórii a súčasnosti tohto vzácneho biskupského chrámu a nakoniec faktografia jeho histórie.

Gréckokatolícka katedrála v Prešove je vzácna predovšetkým tým, že sú v nej k verejnej úcte uložené relikvie blahoslavených mučeníkov – prešovského biskupa Pavla Petra Gojdiča, OSBM a jeho pomocného biskupa Vasiľa Hopka a verná kópia Turínskeho plátna.

Kniha vyšla z iniciatívy prešovského eparchu Mons. Jána Babjaka, SJ. Autormi textov sú Jaroslav Coranič, Marcel Mojzeš, František Pavlovský, Ľubomír Petrík, Gabriel Székely    a Peter Šturák. Kniha má 114 strán a 13 kapitol.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε