www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=798
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. december 2020     Meniny oslavuje: Bibiana

Zoεpédia - náhodný výber: Kadidlo a okiadzanie, Inditia, Jubilejný rok.     pohľadnice

31.05.2007 | Čítanosť(4866)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Usnul vladyka Michael J. Dudick

Usnul vladyka Michael J. Dudick

So smútkom informovala kúria eparchie Passaic o skone ich emeritného biskupa, preosvieteného Michaela J. Dudicka, D.D., v stredu ráno 30. mája 2007 vo veku 91 rokov.

Úctu budú môcť veriaci vzdať nebohému v piatok 1. júna od 1:00 do 7:00 hod. popoludní v Monastieri sestier Karmelitánok, 403 W. Country Road, RR1, Box 1336, Sugarloaf, PA 18249.

Obrady pohrebu biskupa sa uskutočnia v katedrále sv. Michala archanjela, 96 First Street, Passaic, NJ 07055 v nedeľu 3. a v pondelok 4. júna o 7. večer.

Archijerejská liturgia bude v katedrále sv. Michala archanjela v utorok 5. júna o 10.30. Sláviteľom bude metropolitný arcibiskup Pittsburghu Basil M. Schott. Spolusláviteľmi biskupi a kňazi.

Jeho ostatky budú uložené na cintoríne Mt. St. Macrina, Uniontown, PA v stredu 6. júna o 1:00 popoludní.

Biskup Dudick sa narodil 24. februára 1916 v St. Clair, Pennsylvánia. Základné a stredoškolské vzdelanie získal v školách St. Clair. Svoje filozofické štúdia ukončil na kolégiu sv. Prokopa v Lisle, Illinois. Svoje teologické štúdia započal okamžite po skončení kolégia v benediktínskom seminári v Lisle. Na kňaza bol vysvätený biskupom Bazilom Takachom 13. novembra 1945. Po vysviacke otec Dudick slúžil v kúrii vtedajšieho Pittsburgského exarchátu ako pomocný kancelár a sekretár po dobu deviatich rokov. Venoval sa takisto duchovným potrebám veriacich v západnej Pennsylvánii a východného Ohia. Slúžil ako kňaz v chráme sv. Mikuláša v Old Forge, Pennsylvánia a chráme Bohorodičky v Freeland, Pennsylvánia. Po ustanovení eparchie Passaic v roku 1963, ustanovil biskup Kocisko otca Dudicka ako prvého kancelára novej eparchie. Otec Dudick bol povýšený na Monsignora 25. októbra 1963. O päť rokov neskôr bol najprv 29. júla vymenovaný za biskupa a 24. októbra 1968 vysvätený na biskupa neskorším metropolitom Pittsburghu Stephenom Kociskom so spolusvätiteľmi našim kanadským vladykom kyr Michalom Rusnákom, CSsR a exarchom ukrajinských gréckokatolíkov vo Veľkej Británii kyr Augustínom Eugenom Hornyakom, ktorý sa narodil medzi našimi krajanmi vo Vojvodine, a v ten deň bol aj intronizovaný za biskupa Passaicu v katedrále sv. archanjela Michala. Počas dvadsiatich siedmich rokov biskupskej služby pracoval biskup veľmi usilovne na progrese eparchie Passaic a zviditeľnení gréckokatolíkov ako takých v USA. Zakladal nové farnosti a filiálky, zvlášť v nových oblastiach osídlených gréckokatolíkmi ako napríklad na Floride, Severnej Karolíne, Virginii a Gerogii. Pomáhal založiť dva monastiere v eparchii – Baziliánov v Matawan, New Jersey (1972) a gréckokatolíckych karmelitánok v Sugarloaf, Pennsylvánia (1980).Vybudoval nové eparchiálne centrum, pozostávajúce z kúrie, kaplnky a múzea vo West Paterson, New Jersey v roku 1986, a takisto zbudoval aj duchovné a rekreačné centrum eparchie Carpathian Village (karpatská dedina) v Canadensis, Pennsylvánia, skonštruované v roku 1982. Všetky tieto diela boli možné vďaka štedrosti duchovenstva a veriacich každoročne do podporného fondu biskupstva, založenému v roku 1979 a známemu ako "Diocesan Development Appeal (D.D.A.).(Eparchiálny rozvojový fond)" v roku 1979. Bol nápomocný pri obnove našich cirkví v strednej a východnej Európe po páde komunizmu a anitmenzión ním podpísaný bol až donedávna na prestole košickej katedrály. Inštitút kultúrneho dedičstva, ktorý založil v roku 1971 nám zachránil a uchoval mnohé pamiatky po našich blahoslavených.

Večná mu pamiatka!

Zdroj: Daniel Černý
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε