www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=801
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 28. november 2022     Meniny oslavuje: Henrieta

Zoεpédia - náhodný výber: Krstiteľnica, Celibát, Sviatosť pokánia.     pohľadnice

06.06.2007 | Čítanosť(6869)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Koncert chvál vo Svidníku

Koncert chvál vo Svidníku

V gréckokatolíckom Chráme Božej Múdrosti vo Svidníku sa v nedeľu 3. júna uskutočnil tretí ročník koncertu cirkevných speváckych zborov - Koncert chvál.

Organizátorom koncertu bola miestna gréckokatolícka cirkev pod vedením miestneho farára a protopresbytera Mareka Pulščáka. Konal sa pri príležitosti 3. výročia posviacky chrámu a niesol sa v duchu modlitieb za naše mesto. Jeho hlavným poslaním bolo oslavovať Boha spevom. Podujatie malo ekumenický charakter, pretože sa stretli nielen členovia speváckych zborov troch cirkví, ale aj ich veriaci.

V úvode programu zaznela báseň Božie milosrdenstvo, ktorú recitoval Patrik Čakloš, žiak Cirkevnej základnej školy sv. Juraja. Potom nasledovala spoločná modlitba Akatistu k Ježišovi Kristovi. Skôr než sme vstúpili do samotnej atmosféry koncertu vystúpil mládežnícky spevácky zbor pôsobiaci pri gréckokatolíckej farnosti, ktorý viedla M. Pichová a A. Pulščáková. Ich spev bol vyjadrením ich citov, nádejí a viery, ktorú prežívajú vo svojich srdciach.

Na koncerte vystúpili domáce zbory, a to Miešaný spevácky zbor pri pravoslávnom chráme Svätej Trojice, ktorý dirigovala A. Sičáková, Miešaný spevácky zbor Božského Srdca pri rímskokatolíckom chráme, ktorý dirigoval M. Kizák a Gréckokatolícky spevácky zbor Presvätej Bohorodičky, ktorý dirigovala A. Loziňaková.

K duchovnej atmosfére koncertu prispel Kňazský zbor sv. Jakuba, ktorý dirigoval o. P. Jakub, a Monika Kandráčová, interprétka duchovných a ľudových piesní, s manželom.

Repertoár zborov tvorili sakrálne skladby významných autorov, mnohí ponúkli krásu byzantského spevu, ktorý blahodárne pôsobí na srdce človeka a povzniesol jeho myseľ k Bohu.

Na koncerte sa zúčastnil biskup Prešovskej eparchie Mons. Ján Babjak, SJ, ktorý sa v závere programu prihovoril všetkým účinkujúcim a poďakoval im za sprostredkovanie hlbokého duchovného zážitku, synkel pre Rusínov Peter Pavel Haľko, riaditeľ biskupského úradu Ľubomír Petrík, svidnícki kňazi Anton Pavlíček, farár rímskokatolíckej farnosti a Ján Sovič, duchovný otec pravoslávnej farnosti, poslanec NR SR Jaroslav Ivančo, poslanci PSK a predstavitelia miestnej samosprávy a takmer 300 veriacich. V druhej časti programu nasledovalo spoločné posedenie, výmena dojmov a zážitkov spojená s občerstvením, na ktoré prispeli mnohí sponzori nášho mesta.

Zdroj: Helena Varchulová

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε