www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=809
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 28. máj 2024     Meniny oslavuje: Viliam

Zoεpédia - náhodný výber: Zvonica, Liturgické gestá - b..., Kerygma.     pohľadnice

25.08.2007 | Čítanosť(6258)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Jubileum sestier baziliánok

Jubileum sestier baziliánok

85. výročie príchodu do Prešovskej eparchie si vo štvrtok 23. augusta pripomenuli sestry baziliánky v svojej kláštornej kaplnke v Prešove. Svätú liturgiu pri tejto príležitosti slávil synkel Prešovskej eparchie pre Rusínov o. Peter Pavel Haľko, OSBM v spoločenstve s provinciálom otcov baziliánov o. Vladimírom Jurajom Sedláčkom, OSBM, viceprovinciálom otcov redemptoristov o. Jaroslavom Štelbaským, CSsR a ďalšími kňazmi.

 

V homílii otec synkel vyjadril radosť z toho, že sestry aj týmto jubileom prejavujú vďačnosť Bohu za požehnanie, ktorého sa im a všetkým, ku ktorým sú poslané, dostalo a dostáva.

 

Históriu života sestier baziliánok na území Slovenska predstavila provinciálna predstavená Provincie bolestnej Matky Božej v Prešove sr. Jozefa Šimová, OSBM. Na územie terajšieho Slovenska, do Prešovskej eparchie, prišli sestry baziliánky 25. augusta 1922 z Ivano-Frankivska na Ukrajine. Po vojne u nich nachádzali svoju oporu a pomoc osirotené deti. 23. februára 1949 začala tajná polícia prenasledovanie a 13. marca 1950 museli sestry z Prešova definitívne odísť. Zdanlivo prerušená štafeta pokračovala utrpením verných sestier, násilne odlúčených od veriacich a obradu, ale i pôsobením Svätého Ducha, ktorý rodil nové pokolenie baziliánok skrytým, polo-laickým spôsobom. Sestry pracovali väčšinou v ústavoch pre telesne a mentálne postihnutých v Bardejove a v Čechách. V roku 1991 sa mohli opäť vrátiť do Prešova. V Provincii bolestnej Matky Božej pôsobí 40 rehoľných sestier. Svoje rehoľné domy majú aj v Bardejove, v Svidníku a v Medzilaborciach, kde sa venujú deťom a mladým ľuďom cez katechizáciu na školách a v Hnutí kresťanských spoločenstiev detí eRko, šijú kňazské rúcha a pomáhajú kňazom vo farnostiach. V Prešove sa venujú mládeži na Strednej zdravotníckej škole sv. Bazila Veľkého, ktorej sú zriaďovateľom, a v Domove mládeže pri tejto škole.

 

V roku 1994 vznikla vyčlením z Provincie bolestnej Matky Božej v Prešove Delegatúra sv. Cyrila a Metoda v Sečovciach na území Košického apoštolského exarchátu, ktorá bola v roku 2001 povýšená na viceprovinciu a pôsobí v nej 20 sestier. Venujú sa predovšetkým deťom a mládeži na Základnej škole Svätej Rodiny a Základnej umeleckej škole sv. Cecílie v Sečovciach a v Gymnáziu sv. Jána Krstiteľa v Trebišove, ktorých sú zriaďovateľom.   

 

V pozdravnom liste rehoľným sestrám za ich požehnané pôsobenie na území Prešovskej eparchie poďakoval aj vladyka Ján Babjak, SJ, prešovský eparcha.

Slávnostnej liturgii predchádzal duchovno-kultúrny program sestier. K jubileu vydali aj príležitostný bulletin.

Zdroj: Ľubomír Petrík
Detský tábor Makrínka
16.08.2006 | Čítanosť(7699)
Detský tábor Makrínka
Makrínka
04.08.2005 | Čítanosť(6628)
Makrínka

všetky súvisiace správy (13) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε