www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=811
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. júl 2022     Meniny oslavuje: Berta

Zoεpédia - náhodný výber: Chlieb a víno v litu..., Eucharistia, Boh - je jediný.     pohľadnice

30.08.2007 | Čítanosť(5766)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slávnosť blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, CSsR

Slávnosť blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, CSsR

V sobotu 25. augusta gréckokatolíci na Slovensku slávili sviatok blahoslaveného rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku, CSsR. Obzvlášť si túto spomienku každoročne pripomínajú gréckokatolícki otcovia redemptoristi. Sídlo ich viceprovincie majú v Michalovciach. Priamo na sviatok slávil archijerejskú svätú liturgiu v Chráme Svätého Ducha v Michalovciach košický apoštolský exarcha vladyka Milan Chautur, CSsR, ktorý predniesol aj homíliu, v ktorej okrem iného povedal, že najväčším nepriateľom človeka nie je ani tak vonkajší nepriateľ, ale oveľa viac vnútorný. Preto je pre nás taká dôležitá vernosť Bohu, ku ktorej sme pozvaní aj cez pohľad na život a smrť blahoslaveného Metoda Dominika Trčku.

V nedeľu bol hlavným slúžiteľom prešovský eparcha vladyka Ján Babjak, SJ, ktorý na konci slávnosti povedal, že málo rozvíjame úctu našich blahoslavených mučeníkov a pritom sú „darom pre túto dobu, pre situácie, ktoré prežívame“. Kazateľom pri nedeľnej archijerejskej svätej liturgii bol o. Stanislav Přibyl, CSsR, provinciál Pražskej provincie otcov redemptoristov. Poukázal na rôzne aspekty života blahoslaveného Metoda a porovnával ich so súčasnosťou, resp. aplikoval ich na súčasnosť. História sa opakuje. Veriacim vysvetlil, ako si môžu brať príklad zo života blahoslaveného. Povedal tiež, že problémom dnešného človeka je nestálosť, chýbajúca vytrvalosť. Človek si dnes toho vyberá veľa a potom mnoho z toho nedokončí. Blahoslavený Metod bol v spolupráci s Božou milosťou v tom, čo začal, vytrvalý až do konca.

Blahoslavený Metod Dominik Trčka, CSsR sa narodil 6. júla 1886 vo Frýdlante nad Ostravicí v Českej republike. Od roku 1921 pôsobil v kláštore otcov redemptoristov v Stropkove a tiež v Michalovciach. Celý svoj rehoľný život zasvätil službe Bohu a nesmrteľným dušiam v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Po násilnej likvidácii gréckokatolíckej cirkvi bol odsúdený na 12 rokov väzenia. Zomrel ako mučeník vo väzenskej nemocnici 23. marca 1959. Blahorečil ho Boží sluha Ján Pavol II. dňa 4. novembra 2001 na Námestí sv. Petra v Ríme spolu s prešovským biskupom mučeníkom Pavlom Petrom Gojdičom, OSBM.

 

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε