www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=873
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 27. október 2020     Meniny oslavuje: Sabina

Zoεpédia - náhodný výber: Marián Kuffa – Čo je..., Babtistérium, Zasvätenie sa Nepošk....     pohľadnice

06.03.2008 | Čítanosť(6271)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Farnosť, ktorá inšpiruje...

Farnosť, ktorá inšpiruje...

Farnosť Sv. Jozefa v Brecksville, OH, je jednou z najväčších a najvitálnejších farností Gréckokatolíckej eparchie Parma (USA).

Farnosť bola zriadená 9. júna 1912 a o šesť mesiacov na to bol postavený chrám na Orleans Avenue v Clevelande. Prvá sv. liturgia sa slúžila 7. januára 1913. Nakoľko počet veriacich v nasledujúcich rokoch rapídne narastal, farnosť sa rozhodla postaviť nový chrám. Stavba bola dokončená počas pôsobenia o John Kruska (1931-1950). Starý chrám bol zrekonštruovaný a využíval sa ako pastoračné centrum pre farské spoločenstvo. Po roku 1970 začal počet veriacich klesať. Dôvodom bol predovšetkým fakt, že mnohí sa začali sťahovať do predmestským oblastí Clevelandu. Farnosť urobila veľmi dôležité a neľahké rozhodnutie. Rozhodla sa ísť bližšie k svojim veriacim. Bohoslužby sa začali konať v High School v Brecksville. V tomto meste bol aj zakúpený pozemok a po rokoch plánovania a stavebných prác stál v roku 1984 v Brecksville nový gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Jozefovi. V nasledujúcich rokoch k chrámu pribudlo vzdelávacie centrum, ktoré slúži na vyučovanie náboženstva a ďalšie priestory pre pastoračné potreby.

Život farnosti sa dá charakterizovať ako neustála snaha o napĺňanie motta, ktoré si dali: Žiť spolu Ježišovo slovo. To sa deje nielen v liturgickej rovine, ale v mnohých aktivitách farnosti, ktoré sa dotýkajú potrieb nielen vlastných veriacich. Z mnohých aktivít je potrebné spomenúť charitatívnu činnosť. Skupina veriacich každú nedeľu pripravuje jedlo pre takmer 300 bezdomovcov. Nie je ťažké si domyslieť, koľko úsilia a práce tomu predchádza.

Príklad z posledných mesiacov vydáva zreteľné svedectvo o živote tejto farnosti. Jednému z veriacich, ktorý trpí ťažkým telesným postihnutím, ukradli auto špeciálne upravené pre jeho potreby. Veriaci z farnosti sa okamžite rozhodli pomôcť. Zorganizovali niekoľko zbierok, pripravili niekoľko podujatí, ktorých výnos bol určený na tento účel. Je ťažko vymenovať všetky aktivity, ktoré mali za cieľ pomôcť. Každopádne po pár mesiacoch farnosť zakúpila a darovala rovnako špeciálne upravené nové auto (diakon Bill Fredrick pri kúpe auta - http://www.stjoebyz.com/?photos&id=39 ).

Farnosť Sv. Jozefa v Brecksville svojím životom inšpiruje mnohých a dodáva odvahu „žiť Ježišovo slovo“.

 

Miron Keruľ-Kmec

 

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε