www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=880
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 24. január 2021     Meniny oslavuje: Timotej

Zoεpédia - náhodný výber: Zvonica, Liturgia, Katavásia.     pohľadnice

02.04.2008 | Čítanosť(4625)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Arcibiskup a metropolita Ivan Martyniak z Poľska navštívil Prešov

Arcibiskup a metropolita Ivan Martyniak z Poľska navštívil Prešov

Prszemyšliansko-varšavský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ivan Martyniak navštívil v utorok 1. apríla prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, aby mu osobne zablahoželal k jeho novej službe a k povýšeniu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na Metropolitnú cirkev svojho práva. Pre ochorenie sa totiž nemohol zúčastniť na liturgických sláveniach vo februári v Prešove. Vyjadril veľkú radosť z vyhlásenia Prešovskej metropolie sui iuris a zdôraznil, že sme bratské národy a sesterské miestne cirkvi, ktoré v histórii prežili podobné trápenia a ťažkosti, ale aj radosť zo vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá počas totality bola aj v bývalom Československu, aj v Poľsku kruto prenasledovaná a nedovolilo sa jej slobodne pôsobiť. Vladyka Martyniak zaželal vladykovi Jánovi Babjakovi SJ, ale aj vladykom v Košiciach a v Bratislave Božiu pomoc, aby Gréckokatolícka cirkev na Slovensku aj naďalej intenzívne duchovne žila a rozvíjala sa.

Vladyka Martyniak sa spolu vladykom Babjakom a zamestnancami arcibiskupstva zúčastnil aj na spoločnej modlitbe v arcibiskupskej kaplnke a prezrel si aj novú modernú fakultnú knižnicu na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity.


Aspoň krátko z novodobej histórie Gréckokatolíckej cirkvi v Poľsku: Negatívny vplyv mal na ňu hlavne Ľvovský pseudosobor v marci 1946 a následne akcia Visla, počas ktorej totalitný režim cieľavedome násilne vyvážal gréckokatolíkov z juhovýchodného Poľska po celej krajine, hlavne na západ a sever Poľska a to tak, aby rodina od rodiny bola aspoň sto kilometrov vzdialená. Takýmto spôsobom chcel režim zlikvidovať Gréckokatolícku cirkev v Poľsku. Približne 250 gréckokatolíckych chrámov prevzala Rímskokatolícka cirkev a asi 30 Pravoslávna cirkev. Časť týchto chrámov bola vrátená pôvodnému vlastníkovi. Pred Druhou svetovou vojnou bolo v Poľsku 640 gréckokatolíckych farností z 1 240 000 gréckokatolíckymi veriacimi. Na základe zmeny hraníc so Sovietskym zväzom – s Ukrajinou ich zostalo v 223 farnostiach 160 tisíc. Títo boli ešte násilne presídlení počas akcie Visla. Preto je dnes počet gréckokatolíkov v Poľsku zdecimovaný na približne 150 tisíc, ale z toho organizovaných v gréckokatolíckych farnostiach je asi 50 tisíc. Táto cirkev má však svojich mučeníkov a mocných orodovníkov v nebi, predovšetkým blahoslaveného prszemyšlianskeho biskupa Josafata Kocyłowskeho, ktorý bol biskupom v rokoch 1917 – 1947. Zomrel v sovietskom väzení blízko Kyjeva a blahorečil ho Boží služobník pápež Ján Pavol II. v roku 2001 v Ľvove. Zároveň vtedy blahorečil aj jeho pomocného biskupa Hryhorija Łakotu, ktorý bol pomocným biskupom v rokoch 1926 – 1950 a zomrel v sovietskom tábore. V rokoch 1947 – 1957 bola Gréckokatolícka cirkev v Poľsku úplne umlčaná. Od roku 1958 bola táto cirkev síce režimom akceptovaná, ale až od roku 1989 znova naplno žije a rozvíja sa. Aktívne v nej pôsobí asi sto kňazov a od roku 1996 je metropolitnou cirkvou, ktorá patrí do Kyjevsko-haličského vyššieho arcibiskupstva. Teda na rozdiel od Prešovskej metropolie, Prszemyšliansko-varšavská nie je svojho práva. Patrí k nej aj Vroclavsko – gdaňská eparchia s biskupom Włodzimierzom Juszcakom OSBM.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε