www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=905
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. máj 2024     Meniny oslavuje: Zina

Zoεpédia - náhodný výber: Kontemplácia, Zasvätenie sa Nepošk..., Deo gratias.     pohľadnice

15.06.2008 | Čítanosť(6990) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazské vysviacky v Prešove

Kňazské vysviacky v Prešove

Kňazské rady Prešovskej archieparchie sa v nedeľu 15. júna rozšírili o piatich novokňazov, ktorých v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove vysvätil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. 

Presbyterát – druhý stupeň kňazstva – prijali Igor Čikoš z Lastoviec, Marek Kaľata z Malcova, Ján Makaj z Humenného, Matúš Nastišin zo Svidníka a Jozef Šofranko z Miňoviec.

Kňazská vysviacka sa uskutočnila v rámci archijerejskej svätej liturgie po cherubínskej piesni. Súčasťou kňazského svätenia v byzantskom obrade je najprv predstavenie svätencov svätiteľovi, potom trikrát v sprievode kňaza obchádzajú oltár a bozkávajú jeho štyri rohy, lebo odteraz už budú pri ňom stáť ako priami vysluhovatelia a správcovia Božích tajomstiev. Po vyznaní viery a sľube poslušnosti Svätému Otcovi a arcibiskupovi nasledovala podstatná časť kňazskej vysviacky – vkladanie rúk a modlitba vladyku. Nakoniec za spevu Axios – Je hodný prijali znaky kňazskej služby – kňazské rúcho a liturgikon – knihu pre slávenie nekrvavej obety. Potom už spolu so svojim biskupom a ostatným duchovenstvom slávili svätú liturgiu.

V homílii vladyka vyzdvihol kňazskú moc nad zlým duchom. „Denne budete sláviť božskú svätú liturgiu, ktorá nám pripomína a sprítomňuje víťazstvo Ježiša Krista nad hriechom, nad smrťou a nad zlým duchom. Všetkým budete ohlasovať Krista, jeho moc, jeho silu, lásku a milosrdenstvo. S milosťou Božou sa všetci môžeme stať víťazmi nad zlom a šíriteľmi dobra. Pevne verím, že aj vy, dnešní piati novokňazi, budete šíriť dobro a že tak ho bude vo svete ešte viac.“ 

Na konci slávnosti jeden z novokňazov v poďakovaní povedal aj to, že Boh priam zariskoval, keď ich nehodných povolal do kňazskej služby, na čo vladyka Ján zareagoval, že je to pravda, lebo kňazstvo je nezaslúžený dar. „Vy však v žiadnom prípade neriskujte svoje kňazstvo, lebo Boh a Cirkev vám verí a dôveruje. Aj ja vám verím“, povedal vladyka, „a som presvedčený, že budete horlivými kňazmi“. Pri obede novokňazom odovzdal ustanovujúce dekréty za kaplánov do jednotlivých farností Prešovskej archieparchie.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε