www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=983
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. september 2020     Meniny oslavuje: Vladislav

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - novozákonn..., Hypostasis, Irmologion.     pohľadnice

18.08.2009 | Čítanosť(4082)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

670 rokov od prvej zmienky o obci Geraltov

670 rokov od prvej zmienky o obci Geraltov

Pri príležitosti 670. výročia prvej zmienky o obci Geraltov v Prešovskom protopresbyteráte sa uskutočnila v sobotu 8. augusta milá slávnosť, ktorá sa začala svätou liturgiou v gréckokatolíckom farskom Chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky. Svätú liturgiu v spoločenstve s miestnym správcom farnosti o. Petrom Vaškom a rímskokatolíckym kňazom vdp. Imrichom Anderkom z Terne slávil o. Ľubomír Petrík, riaditeľ kancelárie Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove. V homílii na základe evanjelia, v ktorom Ježiš hovorí Petrovi, aby zaplatil za obidvoch chrámovú daň, povedal: „Ježiš naozaj nemusel platiť chrámovú daň, lebo On je tým chrámom, ktorý Jeruzalemský chrám iba predobrazoval. My už vieme, že Ježiš za nás zaplatil tú najväčšiu daň – dal svoj život ako výkupné za mnohých. Celé generácie vašich predkov v tejto obci prichádzali, a aj vy prichádzate, do tohto chrámu, ktorý už nie je predobrazom Ježiša Krista, ale v ňom sa neustále sprítomňuje a oslavuje smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista – tá daň, ktorú za nás dobrovoľne zaplatil. Kresťan však neobmedzuje oslavu Boha iba na priestor chrámu, lebo celý jeho vykúpený život je Božím chrámom, preto oslavuje Boha v každodenných situáciách svojho života.“

Po slávnostnej svätej liturgii sa prihovorila a vyslovila slová vďaky starostka obce Ing. Slávka Bortňáková, ktorá zároveň všetkých účastníkov slávnosti pozvala do neďalekého parku, kde bola prezentovaná kniha Františka Boršča o histórii obce Geraltov, ku ktorej patria aj obce Závadka a Žatkovce. Slávnostný deň popoludní pokračoval kultúrnym programom.

Zdroj: ISPB
Výročie v Geraltove
21.08.1999 | Čítanosť(3513)
Výročie v Geraltove

všetky súvisiace správy (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε