www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=984
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. september 2020     Meniny oslavuje: Vladislav

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické výzvy, Proskomídia - obrad ..., Cirkevný rok.     pohľadnice

18.08.2009 | Čítanosť(3881)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Storočnica gréckokatolíckeho chrámu vo Vyšnej Pisanej

Storočnica gréckokatolíckeho chrámu vo Vyšnej Pisanej

Vyšná Pisaná, filiálka gréckokatolíckej farnosti Kapišová, je neveľká obec v Údolí smrti v protopresbyteráte Svidník. Nachádza sa v nádhernej prírodnej scenérii a život jej obyvateľov je umocňovaný duchovnými darmi, ktoré im Cirkev rozdáva v jednoduchom, ale krásnom gréckokatolíckom chráme zasvätenom Zosnutiu Presvätej Bohorodičky. V sobotu 15. augusta si veriaci na odpustovej slávnosti pripomenuli 100 rokov od jeho posvätenia. Pred ním stál v obci drevený chrám.

Niekoľko desiatok veriacich pod vedením ich duchovného otca Michala Jančišina k tomuto výročiu obnovilo svoj chrám. Inštalovali nové okná a obnovili fasádu chrámu. Už skôr, za predchádzajúceho správcu farnosti o. Rastislava Bruzdu, dali v chráme novú dlažbu.

Liturgická slávnosť sa začala posviackou exteriéru chrámu, ktorú vykonal kancelár Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove o. Ľubomír Petrík, ktorý ako novokňaz pôsobil v tejto farnosti. Zároveň bol hlavným slúžiteľom slávnostnej svätej liturgie, na konci ktorej odovzdal veriacim pozdrav prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ a ocenil starostlivosť veriacich o ich chrám. Homíliu predniesol o. Vasil Kormaník, farár v Ľubovci, ktorý tiež ako novokňaz pôsobil v tejto farnosti. Zdôraznil význam Božieho slova a kladnú odpoveď naň. Povedal, že sú situácie v živote, keď nie je ľahké plniť Božiu vôľu, ale Boh nás v takýchto chvíľach nenecháva osamotených. Dáva nám svoju milosť. Chrám je obzvlášť tým miestom, kde sa intenzívne môžeme stretávať s Bohom.  

Na slávnosti sa zúčastnil aj farár na Sídlisku III v Prešove o. Marek Kolesár, ktorý v tejto farnosti pôsobil tiež ako novokňaz a protopresbyter zo Svidníka o. Marek Pulščák.

Na konci slávnosti všetkým poďakoval zástupca farskej rady Ján Kostík a na obede históriu obce predstavil jej starosta Vasil Pitlivka.

Zdroj: ISPB
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε