www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=989
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. september 2020     Meniny oslavuje: Vladislav

Zoεpédia - náhodný výber: Sakkos, Zástavy - cirkevné, Kongregácia.     pohľadnice

06.10.2009 | Čítanosť(4956)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Metropolitná púť gréckokatolíckych biskupov a kňazov – deň spoločnej modlitby

Metropolitná púť gréckokatolíckych biskupov a kňazov – deň spoločnej modlitby

Prvýkrát v histórii sa v Bazilike minor v Ľutine v pondelok 5. októbra uskutočnila pri príležitosti mimoriadneho Roka kňazov Metropolitná púť biskupov a kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, košický eparcha Milan Chautur CSsR, bratislavský eparcha Peter Rusnák, 300 kňazov z archieparchie a dvoch eparchií, všetkých 67 seminaristov z Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa P. P. Gojdiča a približne 40 manželiek kňazov začali púť slávením archijerejskej svätej liturgie. Hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján. V homílii sa prihovoril vladyka Milan. Položil v nej otázku, akých ľudí si to vlastne Pán povolal. Čo sa dá očakávať od rybárov? Nemáme si čo namýšľať. Musíme sa zaradiť medzi tých, ktorých chcel sám Ježiš, teda medzi slabých, hriešnych, chudobných, aj nevzdelaných, často nemotorných, aby sme mohli byť blízki všetkým ľuďom. Pomenoval veľké nebezpečenstvo, ktoré číha aj na kňazov, keď si o sebe začnú veľa namýšľať. Kristus si povolal slabých, aby sa v ich živote mohla ukázať jeho moc. „Kňaz sa nemusí báť, že keď je bezvýznamný, že jeho účinkovanie je bezvýznamné. Veď rybári naplnili múdrosťou tento svet. Naše kňazské pôsobenie sa musí posunúť do polohy služobníka. Do polohy slabého, ktorý sa v Kristovi stáva silným.“ Na konci liturgickej slávnosti si účastníci púte vypočuli pozdravný list emeritného prešovského biskupa Jána Hirku, ktorý vyjadril poďakovanie za pozvanie na púť a vďačnosť Bohu, že môže byť na nej účastný aspoň duchovne. „Teraz už ako emeritný biskup sa teším zo všetkého, čo naša Gréckokatolícka cirkev na Slovensku dosiahla a modlím sa za všetkých vás tak, ako sa modlí otec za svoje deti. Zároveň aj vás prosím, aby ste si vo svojich modlitbách spomenuli aj na mňa.“

Program pokračoval katechézou vladyku Petra, v ktorej sa zameral na akútnu potrebu pastorácie evanjelizácie, pri ktorej však nemožno zanedbať v súčasnosti rozšírenú sviatostnú pastoráciu. „Nemôžeme zostať iba pri pastorácii udržiavania, lebo v nej nie je misijný rozmer. A ak Cirkev stráca tento rozmer, začne sa uzatvárať do exkluzivity.“ Povedal, že aj v našich farnostiach potrebujeme aj znaky, ktoré vieru nevyžadujú, ale ju dávajú. Tento svet potrebuje vidieť v našich spoločenstvách morálny zázrak, teda Cirkev ako spoločenstvo spasených. Je nutné formovať znaky viery, ktorými sú láska v rozmere kríža a jednota. Toto je potrebné robiť a tamto, sviatostnú pastoráciu, nezanedbávať.

Po obedňajšej prestávke, ktorú kňazi využili na neformálne rozhovory a spoločné zdieľanie, nasledoval príhovor vladyku Jána, v ktorom sa zameral na kňazské manželstvá a rodiny v Gréckokatolíckej cirkvi. Najprv povedal, že kňaz má byť človek, ktorého charakterizuje veľký pokoj v srdci a radosť z daru kňazstva a pokračoval:„Najväčšiu radosť mi robia kňazi. Ale, žiaľ, aj najväčšiu bolesť prežívam pri vašich zlyhaniach“. Zdôraznil dôležité miesto manželky kňaza v kňazskom manželstve a rodine, ale aj vo farnosti. Hovoril o manželstvách gréckokatolíckych kňazov, ktorí v ťažkých časoch zostali verní, na čom mali veľký podiel aj ich manželky. Sviatosť kňazstva a sviatosť manželstva sa nevylučujú. Manželka kňaza, ktorá je na duchovnej výške, vie aj manžela kňaza povzbudzovať k nezištnej službe pre rodinné i farské spoločenstvo. „Byť manželkou kňaza nie je výsada, ale povolanie k službe. V kňazskom manželstve sa úloha povolania a manželstva stotožňuje“, povedal vladyka.

Pretože púť bola dňom modlitby, pokračovala spoločnou modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva a večierňou. Záver patril besede s otcami biskupmi – členmi Rady hierarchov. Kňazi sa otvorene pýtali na konkrétne skutočnosti zo svojho účinkovania a života a vladykovia otvorene a konkrétne odpovedali.

Kňazi konštatovali, že to bol nádherný a obohacujúci deň – deň kňazského spoločenstva, deň spoločnej modlitby a oslavy Boha za dar kňazstva. Potvrdili to aj svojou aktívnou účasťou na celom programe púte.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε