www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?spravy&id=991
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. september 2020     Meniny oslavuje: Vladislav

Zoεpédia - náhodný výber: Hypostáza, Sviatosť kňazstva, Evanjelizátor.     pohľadnice

27.10.2009 | Čítanosť(4004)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka nového chrámu v Matiaške

Posviacka nového chrámu v Matiaške

V Matiaške, ktorá je farskou obcou v protopresbyteráte Vranov nad Topľou – mesto, prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ posvätil v nedeľu 25. októbra nový gréckokatolícky Chrám sv. veľkomučeníka Demetra. Bola to zároveň odpustová slávnosť k sviatku patróna chrámu, ktorý slávime 26. októbra.  

Vladyku v mene všetkých privítal starosta obce Miroslav Ivančo. Historická slávnosť sa začala samotnou posviackou, ktorá pozostáva z hlbokých modlitieb biskupa a nádherných obradov a znakov. V homílii pri archijerejskej svätej liturgii vladyka poďakoval veriacim za stavbu chrámu: „Nech vám a vašim blízkym Pán nie stonásobne, ale mnohonásobne požehná, že ste mu postavili takýto nádherný chrám. Viackrát som tu bol počas jeho výstavby a bol som povzbudený vašou horlivosťou i horlivosťou vášho duchovného otca, ktorý bol hybnou silou a povzbudzoval vás. Drvivú väčšinu prác ste urobili vy svojpomocne a zadarmo. Tým ste výnimoční. Stavať chrám je výsadou iba niektorých generácií. A vy ste tá generácia.“ Pretože v evanjeliu zaznelo podobenstvo Ježiša Krista o rozsievačovi, ďalej vladyka povedal: „Diabol sa bojí, že človek uverí Božiemu slovu, preto mu ho chce vytrhnúť zo srdca. Je to málo počúvať Božie slovo iba tu v chráme. Tento nádherný chrám je pre vás pozvaním k spoločnej modlitbe a čítaniu Božieho slova v rodinách. A ja verím, že vám Pán dá aj potrebnú milosť.“ Veriacich povzbudil aj spomienkou na nedávnu archieparchiálnu púť vo Svätej Zemi. Liturgickú slávnosť spevom sprevádzali bohoslovci z gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove a svojím spevom ju okrášlil aj domáci Detský spevácky zbor sv. Demetra.

Na konci všetkým poďakoval zástupca farskej rady Eduard Duda. Obzvlášť vyjadril poďakovanie veriacich správcovi ich farnosti o. Mgr. Petrovi Gavaľovi. Potom o. Peter ďakoval vladykovi Jánovi, menovite viacerým jednotlivcom, ale aj firmám a iným dobrodincom a sponzorom, ktorí veľkou mierou prispeli k tomu, že v strede obce teraz stojí jej nová dominanta. Vladyka tým, ktorí sa o to najviac zaslúžili odovzdal ikony a ďakovné listy.

So stavbou chrámu v Matiaške, ktorá má takmer 300 obyvateľov, začali 30. marca 2007. Autorom projektu je Ing. Ján Krasnay. Už po dvoch rokoch, 29. marca 2009, v ňom začali sláviť sväté liturgie s tým, že ešte bolo potrebné dokončiť niektoré práce. O výnimočnosti veriacich v tejto obci svedčí aj to, že na stavbe chrámu, na ktorý bol rozpočet viac ako 497 900 Eur (15 000 000 Sk), preinvestovali iba 126 136 Eur (3 800 000 Sk). Počas obeda bol prítomným premietnutý film natočený počas výstavby chrámu, ktorý aj pre históriu dokumentuje nevšedný záujem veriacich pri jeho stavbe. Starý chrám z roku 1808 stojí na cintoríne na kopci nad novým chrámom. Je rovnako zasvätený sv. veľkomučeníkovi Demetrovi. Nakoľko už kapacitne nevyhovoval, veriaci sa spolu s duchovným otcom rozhodli vybudovať nový. Pôvodný chcú po nutných úpravách využiť ako dom nádeje.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε